Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası vajina ne kadar sürede toparlanır?

17,709
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası vajina ne kadar sürede toparlanır?

Genital kanal temel olarak kemik yapı ve bunun etrafını saran kas ve bağ dokusundan oluşur. Doğum başladığında rahim sancılarıyla beraber aşağıya itilmesi esnasında bebek kemik yapıyı geçer. Buradaki yumuşak doku çok ciddi bir esneme kapasitesine sahiptir. Çünkü bebeğin genel olarak baş çapı 9 - 9,5 santimetre civarındadır ve vajinanın bu kadar esneme kapasitesi bulunmaktadır. Ama bu bir kas doku olduğu için bebek doğar doğmaz da vajina hemen kas kasılması ile eski halini alabilen bir yapıya sahiptir. Yani eski hale dönmesi için ayların, yılların geçmesi gerekmez. Hemen doğum sonrası bile toparlanma başlamaktadır. Burada tabii ki egzersizler çok önemlidir. O yüzden doğum olur olmaz Kegel egzersizi dediğimiz, pelvik yani alt genital kanaldaki çalıştırmaya yönelik egzersizler tıpkı antreman yapıp kol kaslarınızı güçlendirir gibi oldukça faydalı olacaktır. 


Genel olarak doğum sonrasında cinsel ilişkiye girebilmek için 6 hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu tüm genital kanalın ve kadının psikolojik olarak tüm vücudunun da normale döndüğü süredir. Dolayısıyla normal doğumda vajinanın toparlanamaması, geniş kalması, sarkık olması vb. gibi durumlar söz konusu değildir. Tabii ki bir miktar genişleme olacaktır ama bu cinsel yaşamı zora sokacak bir genişleme olmayacaktır. İri bebek veya travmatik durumlarda buna daha sık rastlarız. Ama yine tek başına egzersizle bile eski halini alabilir. 

Ülkemizde normal doğumdan kaçılmasının en önemli sebeplerinden biri de vücudun deforme olmasından endişe edilmesidir. Burada tabii ki en çok genital bölgedeki deformasyon insanları korkutmaktadır. Ama bu asla yeterli bir sebep değildir. Evet, genital bölgede bir miktar genişleme ve sarkma olur. Ama bu dokuz aylık sürecin sonuna gelmiş bir gebeliğin sonucudur. Yani sezaryen ya da normal doğum fark etmeksizin her kadında bu genişleme ve sarkmayı görebilirsiniz. Bunun sonucunda bebeğin genital bölgeden mi karından mı alındığı sarkma ve genişlemeyi etkileyecek faktör değildir.

Doğum ile ilgili bir diğer önemli konu, doğum kesisi dediğimiz epizyotominin genital bölgeye hasar verip vermeyeceğidir. 

Epizyotomi, bebeğin başı çıkarken etraftaki dokuları yırtacağını, zarar vereceğini düşünüyorsak o sırada yaptığımız bir kesiden ibarettir. Eskiden bunu rutin olarak yapardık. İlk gebeliklerde bebek daha rahat çıksın, herhangi bir deformasyon olmasın diye kesi uygulardık. Ancak son çalışmalar gösteriyor ki bu tek başına yeterli bir koruyucu değil. Zatem sabırla beklerseniz, ki bu hem doktor hem ebe için geçerlidir, doku kendi kendine hazırlanır ve yırtık olmadan doğum gerçekleşir. Dolayısıyla burada önemli olan bebeğin çıkışı esnasında doktorunuzun vereceği karardır. Ne kendisi önceden buna karar verir ne de sizin ne de sizin bu konuda bir zorlamanız olmalıdır. Dolayısıyla kesi yapılsın yapılmasın, genital kas dokusu kendisini toparlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat