Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası ağrı nerelerde görülür?

8,130
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası ağrı nerelerde görülür?

Normal doğum sonrası ağrı en sıklıkla hastanın karnında görülür. Özellikle doğum sonrasında rahim kanamanın azaltılması için kasılmaya ve küçülmeye başlar. Bu da lohusa kadının karnında bir sertlik ile birlikte ağrı şeklinde algılanır. Bu ağrı hastanın beline, kasıklarına, vajinal bölgesine yansıyabilir. 

Bir de normal doğum sırasında eğer epizyotomi, doğum kesisi yapılmışsa, bunun tamiri sırasında oluşan sütürler de vajinal bölgede ve perine bölgesine yanıcı, batıcı hisse ve ağrıya neden olabilir. 

Bunun dışında hastaya doğum sırasında epidural anestezi uygulandıysa, epidural kataterin çekildiği yerde, bel bölgesinde ağrı oluşabilir. Çok nadiren de ilk bir iki günde buna bağlı baş ağrısı olabilir.  Ama en sık ağrı lohusa kadının karnında, belinde ve kasıklarında hissettiği ağrılardır. Bu ağrılar basit ağrı kesicilere, parasetamol içerikli ilaçlara cevap verebilir nitelikte hafif ağrılardır. Bu ağrılar genellikle hastanın ayağa kalkabilmesine, hareket etmesine herhangi bir engel teşkil etmez. 

Hastanın istirahatle, ağrı kesici tabletlerle, ılık perine bakımı denilen ılık pansumanlarla, buz uygulaması ile geçmeyen yoğun bir ağrısı varsa ve bu ağrı zonklayıcı tarzda tarif ediliyorsa, mutlaka epizyotomi adı verilen doğum kesisi, dikiş bölgesi kontrol edilmelidir. Çünkü bu bölgede dışarıya aktif bir kanama olmadan, açık kalan bir kan damarının kanaması yüzünden kan birikmesi ile oluşabilen bir kitle, hematom oluşmuş olabilir. Bu da hiçbir şekilde ilaç tedavisine yanıt vermeyecektir. Tedavi, hekimin mutlaka dikişleri sökmesi, kanayan damarı bulması, biriken kanı boşaltması ve tekrar dikmesi ile gerçekleştirilecek bir cerrahi müdahalesi ile mümkün olabilir.

Doğum sonrası epidural kaynaklı baş ağrısı varsa tıbbi tedavilerin yanı sıra kişiye kafein tüketmesi ve istirahat etmesi tavsiye edilir. 

Bir de çok çok nadir görülebilecek komplikasyon olarak da bacak bölgesinde kızarma, ağrı, şişlik gibi şikayetler oluşabilir. Bunun için de standart kontrolden önce hekime başvurulmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat