Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sırasında yaşanan sorunlara nasıl müdahale edilir?

8,525
kez izlendi
Puan: 3.80 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sırasında yaşanan sorunlara nasıl müdahale edilir?

Bir doğum hekiminin en korktuğu şeylerden biri, normal doğum sırasında çıkmaza girmektir. Hiç bir doğum hekiminin ve hiç bir hastanın bunu yaşamamasını umuyoruz. Ancak bu durum çözümsüz değildir. Ameliyathane hazırlanıp hasta sezaryene alınabilir. Burada zamanlama çok önemlidir. Ekibin bir an önce toplanması, zamanında müdahale edilmesi, hastanın hemen ameliyat edilmesi gerekir. Bu süreçte saniyeler bile büyük önem taşır. 

Normal doğumda bir problemle karşılaşıldıysa, bebek doğmuyorsa, anne kan kaybediyorsa derhal ameliyata dönüp işlem tamamlanmalıdır. 

Bazı vakalar çok problemli olabilir. Sonuna kadar yolunda giden bir doğum, çıkım aşamasına geldiğinde problem yaşanabilir. Bu tür durumlarda en fazla tercih edilen sezaryene dönmektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında bir an önce ameliyat düzenine geçilmelidir. Hasta ameliyat edilmeli, anne ve çocuk kurtarılmalıdır. 

Doğum hekimliğinin en zor kısmı, hem annenin, hem de bebeğin sağlığının sizin elinizde olmasıdır. Bu çok önemli. İkisinin de sağlığından feragat edemezsiniz. Süreç hızlı ilerlemelidir. Tecrübe gerektiren bir süreçtir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat