Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi daha avantajlıdır?

24,169
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum mu yoksa sezaryen mi daha avantajlıdır?

Normal doğum ve sezaryen çok sık konuşulan iki konu. Her ikisinin de kendine göre pek çok avantajı ve dezavantajı vardır. Normal doğum doğaya daha uygundur. Sezaryen bir ameliyattır ve sonuçta batının açılması ve katları açarak çocuğa ulaşılmasını gerektirmektedir. Bebek dışarıya çıkarılır. Tekrar aynı dokular dikilir. Bu bir cerrahi işlemdir ve riskleri vardır. 

Normal doğum ise, her şey normal prosedürde ilerlediği sürece gayet başarılı bir doğum şeklidir.

Normal doğumun avantajları:
Annenin iyileşme süresi çok kısadır. Sancılı bir doğum geçirmediyse, doğumdan hemen sonra ayağa kalkabilir. Ancak tersi durumlarda vajen travmatik bir şekilde hasar görebilir. Bu durumda hastanın iyileşmesi çok uzayabilir.

Normal doğumda anne, bebeğini hemen kucağına alıp emzirmeye başlayabilir. 

Vücudu forma sokmak daha kolaydır çünkü ameliyat olmadığı için egzersizler daha kolay yapılabilir. 

Normal doğum ameliyat olmadığı için maliyeti daha düşüktür.
Güzel giden bir normal doğumsa kan kaybı daha azdır. Cerrahi operasyonun getireceği riskler minimumdadır. 

Sezaryenin avantajları:
Anne adayı korkuyorsa normal doğum yapma ihtimali zayıflayacaktır. Çünkü korkan bir anne adayının normal doğuma özenmesi ve bebeğini normal doğumla dünyaya getirmek istemesi doğru olmayacaktır. Böyle durumlarda sezaryen yapmakta fayda var çünkü her şey planlı programlı olacaktır. Anne adayı uyuyup uyandığında her şey bitecektir. Bu çok önemlidir. Doğuma karşı bir fobinin olmaması gerekir. 

Sezaryenin planlı programlı olması nedeniyle en büyük avantajı aciliyet taşımamasıdır. Bu nedenle bebek açısından daha az riskli sayılabilir. Ama dezavantajlarından bahsedersek de, sezaryen bir ameliyattır ve ameliyatın tüm komplikasyonlarını taşımaktadır. Bu nedenle de ciddi bir işlemdir. 

Normal doğumun dezavantajı ise, doğum esnasında çıkmaza girilmesi riskidir. Anneden ve bebekten kaynaklı olabilecek durumlar nedeniyle doğum ilerlemeyebilir. Kanama başlayabilir. Böyle bir durumda sezaryene dönmek gerekecektir. Bu durum, hem doktor hem de hasta açısından en istenmeyen durumdur. Çünkü hasta iki doğum yöntemini de yaşar, her iki şekilde de acıyı hisseder. Doktor da her ikisinin komplikasyonuna göğüs germek durumundadır. 
Dolayısıyla normal doğum bir bilmecedir. İyi gittiği sürece kesinlikle tercih edilmesi gereken yöntemdir. Ancak normal doğumda meydana gelebilecek her türlü aksilikte ameliyata yönelmek gerekir. Bebek çıkarılmalı ve anne ile bebeğinin sağlığı riske atılmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat