Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum hangi durumlarda tercih edilmeli?

12,711
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum hangi durumlarda tercih edilmeli?

Özellikle normal doğum isteyen hamilelere, normal doğum şansı verilmelidir. Genelde, normal doğum talep eden anne adaylarını 40 haftalık süreçte izliyoruz. Eğer bebek çok iri değilse, anneyi muayene ediyoruz. 

Bu muayenelerde, kemik çıkıntılarda herhangi bir fazlalık var mı? Bebek oradan geçebilir mi? Anatomik yapıda bir darlık var mı? Pelvisin gidişinde darlık var mı? Konkavitede, sakrum dediğimiz kemik eğriliğinde herhangi bir problem var mı? Bunların hepsini elimizle hissetmeye çalışıyoruz. Eğer pelvik darlık varsa kesinlikle normal doğum olmaz. Çünkü pelvise kadar inen bebek buradan devam edemeyecektir. Çıkım darlığı varsa, çıkıma kadar gelir ancak çıkamaz. Bu hem doktor hem de anne açısından çok travmatik bir durumdur. Pelvik darlığın adı iyi konmalıdır.

Bunun dışında bebek küçüktür, pelvis de dardır ama yine doğum gerçekleşebilir. Bazen pelvisi geniş bile olsa, bebek çok iridir. Bu ayrıntılar mutlaka çok iyi kontrol edilmelidir. 

Dört kiloluk bir bebeğin normal doğumunu istemek tehlike arz edebilecektir. Rahimden baş çıkar ama omuz takılabilir. Çünkü omuz en çok yağlanan yerdir. Baş çıktıktan sonra omzun takılması ciddi bir komplikasyondur.

Eskiden sezaryen olmuş bir hasta normal doğum yapabilir ancak risklidir. Mutlaka kalabalık bir doğumhane ortamı gerektirir. Tek bir hekimin üstesinden gelebileceği bir iş değildir. 

İkiz gebeliklerde, günümüzde sezaryen tercih edilmektedir. Bebek ters geliyorsa da mutlaka sezaryen önermekteyiz. Plasentanın erken ayrılması gibi durumlarda da normal doğumla vakit kaybetmek yerine, sezaryene yönelmek hayati tehlikeyi en aza indirecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat