Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Neocon nedir?

4,360
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Neocon nedir?

Neocon olarak ifade edilen grup aslında çok yakın zamanda ortaya çıkmış bir gruptur. Neocon; yeni muhafazakarlık denilen ismin İngilizce karşılığının kısaltılmasıdır. 

Yeni muhafazakarlık Amerikan siyasetinde 11 eylül saldırılarından sonra orta çıkan muhafazakarlaşmayı ve kısmen agresifleşmeyi temsil eder. Yeni muhafazakalrlık temelde, Amerikan dış politikasının 11 eylül saldırılarından sonra önleyici saldırı ve önleyici savaş stratejileri geliştirmesi doğrultusunda Amerikan değerlerinin küresel anlamda yayılmaya çalışılmasıdır.  

Neoconlar özellikle güçlü basın organları vasıtasıyla toplumla iletişimlerini üst düzeyde tutmakta; fikirlerini, planlarını ve projelerini  halka ve ilgililere duyurur. Neoconların Amerikan sermayesi içerisinde ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri siyaseti içerisinde güçlü bir ağırlığı bulunmaktadır. 

Neoconların genel felsefesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin savunduğu birey özgürlüklerinin ve toplumsal hakların küresel anlamda gerekirse zorla dayatılarak dünya genelindeki bütün toplumlara yayılmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat