Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nemli havalarda zinde kalmak için nelere dikkat etmeliyiz?

415
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nemli havalarda zinde kalmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Nemli havalarda ortam sıcaklığı arttığında vücudumuzda sıvı kaybı meydana gelebilir. Sıcaklık artışına bağlı olarak damarların çapı genişler. Nemli havalar tansiyon düşüklüklerine de sık rastlanılan havalardır. 

Nemli havalarda hissedilen sıcaklık miktarını azaltabilmek için ısı değişimine olanak verecek pamuklu kıyafetler tercih etmek faydalı olur. Nemli ve sıcak havalarda sıvı tüketimini arttırmak gerekir. Özellikle çay kahve yerine su içmek, sıvı oranı yüksek sebze ve meyveler tüketmek doğrudur. Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Alkol damar duvarlarının çapını arttırabilir ve sıcağın yaptığı etkiye paralel bir şekilde tansiyonumuzun düşmesine neden olabilir. 

Nem oranı ve sıcaklık fazla olduğunda sıvı tüketimini arttıracak sportif faaliyetlerden kaçınmak faydalı olabilir. Nemli havalarda mümkünse öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir. Bunun dışında kalp damar hastalığı, kanser hastalığı gibi hastalıkları olanlarında nemli ve sıcak havalarda özellikle dikkatli oması faydalı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat