Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nefes darlığı deyince ne anlamalıyız?

4,165
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nefes darlığı deyince ne anlamalıyız?

Nefes darlığı ya da tıbbi adı dispne; ağır egzersiz dışında fizyolojik olarak fark edilmeyen nefes alıp verme işleminin kişi tarafından fark edilir hale gelmesidir. Nefes darlığı soluk alamama, göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanabilir. 


Nefes darlığı hasta tarafından hava açlığı, nefes sıkışması, göğsün patlayacak gibi olması hissi, nefesin yetmemesi gibi tanımlanabilir. Nefes darlığı subjektif olduğundan nicelik ve niteliğini tanımlamak zordur. Sağlıklı bir insan dakikada 14-18 kez nefes alıp verir. Bu solunum faaliyeti sırasında solunum kaslarının tükettiği enerji miktarı tüm vücudun enerji miktarının yaklaşık yüzde 5'i kadardır. 

İstirahat anında yapılan sakin solunum bilinçaltıdır. Birey tarafından fark edilmeden yapılır. Sağlıklı bireylerde egzersizde olduğu gibi metabolik hızın arttığı ya da solunumda organizmanın gereksinimini sağlayamayacak kadar bozukluk olduğu durumlarda kişi artık nefes alıp verdiğinin farkına varmaya ve rahatsız olmaya başlar. Bu nefes darlığıdır. 

Bunu algılamak kişiden kişiye göre değişir. Bazı hastalarda ileri derecede solunum yetersizliği olmasına rağmen hasta nefesindeki daralmanın çok hafif olduğunu düşünür. Bazı hafif hastalar ise bunu çok şiddetli hisseder. Nefes darlığı bir çok hastalıkla görülebildiği gibi en sık solunum sistemi, akciğer ve kalp hastalıklarında ortaya çıkmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat