Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Neden boşluk hissederiz?

2,077
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Neden boşluk hissederiz?

Boşluk hissinin birkaç temel nedeni vardır. Kökleri erken çocukluk dönemindeki anne-çocuk ilişkisine dayanır. Eğer çocuğun hayatının ilk dönemlerinde annesi ile ilişkisi sevgi ve şefkatle dolu olduysa; tutarlı, istikrarlı bir anne çocuk ilişkisi yaşadıysa, kalıcı bir ilişki olduysa, çocuk kendini güvende hissedebildiyse, çocuğun içi tutarlı, kalıcı bir sevme sevilme, şefkat ve güven duyguları ile dolar. Ama tam tersi, çocuğun annesi ile yaşadığı ilişki kaotik ise, tutarsızsa, çelişkilerle dolu ise, yakınlık veya samimiyet içermiyorsa, istikrarsızsa, çocuğun içi sanki boş gibidir. Bu anlamda istikrarsız, güvene ve sevgiye dayalı olmayan ya da eksik bırakılan anne çocuk ilişkisi ileri dönemde kişide boşluk duygusuna neden olabilir. 

Bir başka temel nedeni ise, çocuğun anne tarafından ayrı bir varlık olarak sevilip sevilmediği ile ilgilidir. Bir çocuk farklı bir varlık olarak görüldüyse, çocuğun sınırlarına saygı gösterildiyse, çocuğun ihtiyaçlarına kulak verildiyse, çocuğun sınırları da sağlam olacaktır. Açık, net sınırlar çocuğun hayatının ilerleyen dönemlerine olumlu yansır. Ancak çocuğun ihtiyaçları ile anne babanın ihtiyaçları karıştıysa, çocuk ayrı bir varlık olarak görülmediyse, çocuğun sağlam net sınırları gelişmez, kimlik sınırları, benlik sınırları, kişilik sınırları bulanık kalır. Hayatının ilerleyen dönemlerinde de yakın ilişkilerinde sınırlarını kaybedebilir, boşluğa düşebilir, mesafe ayarında güçlük çekebilir. Buradaki en önemli meselelerden bir tanesi kişinin gerçekten kim olduğu ile görünürdeki hali arasında bir boşluk, uçurum oluşur ve kişi giderek gerçek kimliğinden, kişiliğinden uzaklaşır. 

Eğer insan hayatını erken döneminde bir ayrılık yaşadıysa, bir terk edilme, kayıp yaşadıysa bu da kişide hem bir yandan sevilme, sevgi, korunma ihtiyacı oluşturur. Bir yandan da yalnız kalma, terk edilme korkusu yaşar. Bunun sonucu olarak da boşluk duygusu oluşur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat