Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Navigasyon cihazları nasıl çalışır?

16,674
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Navigasyon cihazları nasıl çalışır?

Navigasyon bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak için en elverişli yolun tarif edildiği uygulamadır. Navigasyon cihazları içerisinde GPS alıcısı bulunur. Navigasyon cihazı, GPS uydusunu gördüğü müddetçe rota üzerinde doğru noktaya gidildiğini gösterir. Tünellerde, ormanlık alanlarda, yüksek binaların bulunduğu alanlarda, GPS uydularının sağlıklı bulunamaması konum bulmayı zorlaştırır. 

Navigasyon cihazı GPS uydusunu gördüğü anda rota ve konum bildirmeye devam eder. Bu yönüyle navigasyon haritaları ise duvar haritalarına yapısal olarak benzemez.

Navigasyon haritalarında coğrafi bilgi sistemi uygulanır. Haritalar üzerindeki yolların kaç şerit olduğu, bu yolların gidiş ve dönüş yönü, trafik ışıklarının olduğu noktalar ve çıkmaz sokaklar ayrıntılı olarak haritaların üzerine tanımlanır. Bulunduğunuz noktadan gideceğiniz alana en elverişli yol çizilir. 

Yaygın olarak kullandığımız navigasyon cihazlarının verimli kullanılması için haritaların güncel olması gerekir. Güncelleme işleminden, navigasyon cihazının sahibi olan firma sorumludur. Güncel haritalar cihazın ya da ilgili firmaların verdiği internet sayfalarından edinilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat