Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nasıl hapşırırız?

8,406
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nasıl hapşırırız?

Dış ortamda bulunan toz, polen gibi alerjen maddeler ya da mikroorganizmalar burun içi dokusu ile temas ettiğinde veya ışık veya ısı değişikliklerinde hapşırma ortaya çıkar.

Burnun içerisinde mukoza ve kıllar vardır. Bu bölgeye yabancı partiküller temas ettiğinde buradaki sinir uçları beyne sinyaller gönderir. Bundan sonra beyin sinyali değerlendirerek trigeminal sinir üzerinden hapşırmayı tetikler. Hapşırma kompleks bir olaydır.

Hapşırırken vücutta birçok kas devreye girer. Yüz, boyun, karın boşluğu ve göğüs çevresindeki kaslar kasılarak ciğerlerdeki havayı sıkıştırır ve havanın hızla dışarı atılmasını sağlar.

Hava dışarı itilirken dil kökü yukarı kalkar ve havanın ağızdan değil burundan çıkmasına yardımcı olur. Hapşırmanın nedeni burundaki ve sinüslerdeki yabancı maddelerin basınçlı hava ile hızla dış ortama atılmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat