Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Name-i Saadet'in özellikleri nelerdir?

983
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Name-i Saadet'in özellikleri nelerdir?

Name-i Saadet genellikle peygamber döneminde yazıldığına ve Hz. Muhammed tarafından yazılmış olduğuna inanılan mektuplara verilen isimdir. Genellikle ceylan derisi ya da papirüs gibi malzemelere yazılmış olan bu mektuplar günümüze kadar gelmiş denebilir. 


Zira Topkapı Sarayı'nın has odasında sergilenen bir kaç tane Hz. Muhammed imzalı mektup bulunmaktadır. Belirli dönemlerde sergilenmekte belirli dönemlerde arşivlere kaldırılmaktadır. 

Bu mektuplardan bir tanesinin İslamiyet'e karşı gelen güçlere peygamber tarafından İslamiyet'i kabul etmeleri açısından yazıldığı, bir diğeri de Hz.Muhammed'e rakip olarak çıkan ve "yalancı peygamber" olarak adlandırılan kişiye Hz. Muhammed'in İslamiyet'te böyle bir şey olmadığını, ikibaşlılık olmaması gerektiğini anlatan bir mektubudur. Günümüzde Topkapı Sarayı'nda en önemli mukaddes hazineler arasında sayılabilecek bu mektuplar uzun dönemden beri insanların ziyaretine açıktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat