Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl skleroz teşhisi nasıl konur?

53,877
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Detaylı Açıklama

Multipl skleroz teşhisi nasıl konur?

Multipl Skleroz hastalığının teşhisi önce hastanın şikayetleri ve yakınmaları ile başlar. Bu tip şikayetlerle doktora giden kişide, eğer belirtiler MS hastalığını düşündürüyorsa ve gidilen hekim bir nörologsa, incelemeler  devam edecektir. Ancak başka bir branştaki hekime gidildiyse, hastanın bir nöroloğa yönlendirilmesi doğru olacaktır.

Bugün tanı koymada özellikle MR dediğimiz incelemenin yapılması önem taşımaktadır. MR incelemesi hem beyni hem de omuriliği içermektedir. Ancak bu çoğu zaman yeterli olmayacaktır. Bu noktada, bir çok hekim belden su alma işlemini gerekli görmüyor ancak bence  gereklidir.

Belden su alınması hem teşhisin güçlenmesi hem de başka hastalıklarla karışabilecek durumların dışlanması açısından önem taşıyor. Muhtemelen bel suyu almasında yeni inceleme yöntemleri geliştiği zaman hastalığın geleceği ile ilgili de bazı bilgileri paylaşabiliriz. Dolayısıyla belden su almanın hem zararı yok hem de tanıya ciddi katkısı var ama tabi MR en önemli tanı koyma aracıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat