Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mukaddes Emanetler İstanbul'a nasıl getirildi?

1,361
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mukaddes Emanetler İstanbul'a nasıl getirildi?

Kutsal Emanetler ya da Mukaddes Emanetler, Yavuz Sultan Selim'in Mısır'ı fethettiği 1517 seferinden sonra İstanbul'a getirilmeye başladı.

Yavuz Sultan Selim'in bu sefere yakın adamlarından biri olan Hasan Ağa'nın gördüğü bir rüya üzerine çıkma gereği duyduğu rivayet edilir. Hasan Ağa, rüyasında kapısının çalındığını ve kapıyı açtığında 4 nurani insan gördüğünü ifade eder. Bu 4 kişinin 4 halife olduğu ve bunlardan birinin kendisine, "Bizler MIsır seferine hazırız ama görüdğümüz kadarı ile sizik Han'ınız buna hazır değil" demiştir. Yavuz Sultan Selim bunu duyduktan sonra Mısır seferine çıkmaya karar vermiştir.

Mısır seferi Mısır'ın ele geçirilmesi ile sonuçlanmıştır. Mısır'ın ele geçirilmesi ile Hicaz bölgesi yani bugünkü Suudi Arabistan da Osmanlı hükümranlığına geçmiştir. Son Abbasi halifesi 3. Mütevekkil, Mekke ve Medine'deki Kutsal Emanetler'in bazılarını Yavuz Sultan Selim'e teslim etmiştir. Mekke ve Medine'nin emiri ise padişaha Mekke'nin anahtarını teslim etmiştir. Daha sonra bölgedeki Kutsal emanetler 20. Yüzyıl'ın paşına kadar peyderpey İstanbul'a taşınmıştır.

Yavuz Sultan Selim'in isteği ile Topkapı Sarayı'nın Has Oda bölümünde saklanan kutsal emanetlerin olduğu yerde 24 ayrı imam tarafından 24 saat Kuran okunur.

1. Dünya Savaşı'nın başlaması ile İngilizler, Mısır ve çevresini işgal etmiştir. Mukaddes Emanetler'in İngilizlerin eline geçmesini istemeyen Osmanlı bürokratları da emanetlerin kalan bütün parçalarını İstanbul'a getirmiştir. Şu an tüm kutsal emanetler Topkapı Sarayı Müzesi'nde sergilenmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat