Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mukabele okurken nelere dikkat etmek gerekir?

4,545
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mukabele okurken nelere dikkat etmek gerekir?

Mukabele okumanın yetkinlikleri vardır. Öncelikle Kuran-ı Kerim'i iyi bilmeniz gerekir. Mukabele insanların bildiğini ölçmesi, doğrulaması içindir. Bu nedenle okuyan kişinin Kuran-ı Kerim'i bilmesi gerekir. Kuran-ı Kerim'i iyi bilmeyen bir kişi ile mukabele etmek mümkün değildir. Çünkü yanlış yanlışı doğurur. Doğru bilenin, iyi bilenin ve hatta iyi anlayanın mukabele okuması gerekir. Devamlılık olarak şunu da söylemekte fayda vardır: Sesi güzel olanın, Kuran-ı sesi ile daha da güzelleştirenin okuması daha makbuldür ki, bu bir hadis cümlesidir: Sesi ile güzelleştiren kimsenin okuması gerekir. Burada Hz. Muhammed'in de ifade ettiği bir hüzün de olabilir. 

Yetkinlik sağlandıktan sonra mukabele okurken dikkat edilmesi gereken en önemli şey şudur: Herkes mukabele okuyabilir, herkes mukabele dinleyebilir; bildiği, dinlediği, takip ettiği sürece. Ancak daha önemli bir husus vardır. Bizler mukabele okurken Cebrail'in Hz. Muhammed'i dinlemesi gibi "acaba doğru kaydedilmiş mi, acaba vahiy yanlış kaydedilmiş olabilir mi" soruları ile mukabele yapmıyoruz. Bizim önümüzdeki metin zaten Hz. Cebrail ile Hz. Muhammed'in mukabelesinden sonra meydana gelmiş en sağlam metindir. 

İslam'a göre dünyanın en sağlam metni okunduğu için doğrulamak, metnin yanlışlarını tespit etmek için mukabele yapılmaz.  Müslümanlıkta yapılan mukabele "Kuran-ı okuyorum; okuduğumu anlama, bilme ve bu bildiklerimi yapma gayreti içerisindeyim. Zaten Allah Kuran-ı ben öğreneyim, öğrendiklerimi yapayım diye göndermiştir. Dolayısıyla benim öğrendiklerim ve yaptıklarım acaba Kuran-ı Kerim'dekine uyuyor mu?" merakıdır yaptığımız mukabele.

Mukabele sırasında yanıt aranan soruları şunlardır:
- "Ben bunu böyle yapıyorum, acaba yaptığım Kuran-ı Kerim'dekine uyuyor mu?"
- "Ben bu işi şöyle yapıyorum, bakalım Kuran benden ne istiyor?

Bu soruların cevapları için sadece okumak yeter mi? Sadece okumak çok güzel bir ibadettir. Kuran-ı Kerim okunması, hatta bakması bile sevap olan bir kitaptır. Ancak bunun için sadece okumak, okuduğunu anlama gayreti içerisinde olmak da mukabele halinde sonuç veren bir haldir. O zaman sadece metinden okuma ile yetinmemeli, pek tabii bundan da vazgeçmemeli, ancak okuduğunu anlama gayreti içerisinde de girmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat