Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mukabele nedir?

2,222
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mukabele nedir?

Mukabele bir şeyin karşılıklı okunmasına denir. Türkçede de böyle bir kelimemiz vardır; tekabül etmek. Bir şey okunur, ona tekabül eden aynı şeyden karşılıklı dinlenir veya takip edilir. Kuran okunur. Bu, çift taraflı bir durumdur. Hatip gibi tek taraflı değildir çünkü hatim tek başınıza da indirilebilir. Mukabelede sizin adınıza birisi sesli bir şekilde okur, o sesli okunuşu siz takip edersiniz. Takip ettiğiniz onun okuduğuna denk mi geliyor, mukabil mi; buna mukabele diyoruz. 

Mukabele, Müslümanlıkta vahiy indiren melek olan Cebrail'in okuması ile Hz. Muhammed'in ezberlediği veya kayıt altına aldırdığı, vahiy katiplerine yazdırdığı metnin aynı olup olmadığına dair Ramazan aylarında Cebrail ile Hz. Muhammed arasında geçen bir uygulama iken, sonradan son derece sabit olan Kuran metni, Hz. Muhammed'in ölümünden sonra başkaları tarafından okunduğunda diğerleri tarafından da takip edilmeye devam eder. Buna da mukabele denir.  

Mukabelede iki taraflı bir durum vardır. Biri okur, diğerleri onu dinleyerek takip eder. Dinleyenler göz ile sürmekle mükellef olduğu gibi, okuduğu yerleri iz sürerek devam eder. Bir de dudağını titretirse, sanki kendi okumuş gibi olabilir. Okuyan kişiyi dinlemek de sevaptır ancak mukabele olması için okuyan ile kitaptan takip etmek gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat