Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mühr-ü Saadet nedir?

2,433
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mühr-ü Saadet nedir?

Mühr-ü Saaadet Topkapı Sarayı'nda, Has oda içerisinde kutsal emanetler arasında bulunan Peygamber Efendimizin mühürlerinden bir tanesinin adıdır. Normalde Hicaz Bölgesi'nde kullanılan ve yüzüklere çakılan mühürlere verilen bir isimdir. 


Yüzüklerin kenarlarına kakılmış olan bu mühürler hem dekoratif hem de belli mektupların ya da belgelerin imzalanmasında kullanılan o dönemin mühürlerinden ya da kişisel imzalarından birisi anlamına gelmektedir. 

Peygamber Efendimiz döneminde kelime anlamı olarak bir şeyi sonlandırmak, sona erdirmek ya da bitirmek anlamlarına gelen bu kelime zamanla "hatem" kelimesiyle eşleşmiştir. Yüzük, halka ya da halaka olarak adlandırılırken Arapça'da zamanla bu hatem olarak dönüşmüştür. 

Topkapı Sarayı'nın 3. avlusunda bulunan Has Oda içerisindeki kutsal emanetlerin en bilindik parçalarından birisi olup, peygamber döneminden günümüze kadar geldiği ve belli mektupların, belli belgelerin mürekkeple birlikte bu mühür ya da yüzük kullanılarak imzalandığı düşünülmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat