Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosikletler neye göre sınıflanır?

77,404
kez izlendi
Puan: 4.22 / 5
Detaylı Açıklama

Motosikletler neye göre sınıflanır?

Genelde motosikletler motor gücü göz önüne alınarak tercih ediliyor. Peki motor gücü derken neyi kastediyoruz? Motosikletlerin motor hacmi 50 cc'den başlar ve 2000 cc'lere kadar çıkabilir.

Kişi bu ölçüleri göz önüne alarak nerede, nasıl ve ne zaman kullanacağını düşünerek ufak veya büyük hacimli bir motor alabilir.

Motosikletler kullanım yeri ve amaçlarına göre sınıflara ayrılır. Bunlar scooter, enduro, cruiser veya racing olabilir. Tercih tamamıyla kişinin zevkine kalmıştır.

Amaca uygun motor

Örneğin paket servisi yapan bir kişi mutlaka scooter motosikleti tercih edecektir. Çünkü hem fiyatı, hem yakıt tüketimi, hem de parça maliyeti en düşük olan modellerdir. Yine sahil kentlerinde kullanım kolaylığı daha çok scooter motorlardadır.

Buna karşılık arazide dolaşmak isteyen bir kişi cross veya enduro motor alacaktır. Motorunu ona göre hazırlayacaktır. Arazide yarışmak istiyorsa yarışlara gidecektir, sadece gezip dolaşmak istiyorsa daha enduro tarzı bir motoru tercih edecektir.

Racing = Hız

Saydıklarımız dışında asfaltta yol yapacak motorcular cruiser ya da chopper motorları tercih edecektir. Racing modeller ise tamamıyla hızlı kullanmak isteyenlerin tercih ettiği bir motordur.

Bu motorlar otobanda yol tutuşu, hızlanması, ivmelenmesi yüksek olan motorlardır. Bu motorlar ortalama 250 ile 350 km arasında hızlar yapmaktadır. Parçaları pahalıdır, ömürleri diğerlerine nazaran daha kısadır, ama onun da hayranları, sevenleri başkadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat