Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Motosiklet ehliyeti için direksiyon sınavı nasıl yapılır?

29,341
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Motosiklet ehliyeti için direksiyon sınavı nasıl yapılır?

Motosiklet ehliyeti almak için kişinin sürüş bilgisinin yeterli olması gerekir. Sınav komisyonu bunu ölçmek için özel bir parkurda sınav yapar. Parkurda 8 koni ve 8 metrelik dar uzun bir platformdan oluşan istasyonlar vardır. Kişinin bu istasyonları belirlenen şekilde geçmesi gerekir.

Sürücü adayından önce 8 koninin arasından slalom yaparak geçmesi istenir. Ardından farklı 2 koninin arasından 8 çizecek şekilde geçmesi ve ince dar platformu düşmeden tamamlaması istenir. Bunları başarı ile geçen kişi ehliyetini almaya hak kazanır.

Sınavda puan sistemi yoktur. Sürücünün parkuru kusursuz geçmesi beklenir. Parkurda yapılacak bir hata kişinin başarısız sayılmasına neden olur. Mesela kişi arasından geçmesi gereken konilere çarparsa ya da geçmesi gereken platformun dışına çıkarsa başarısız olur. Ayrıca titreme ya da denge kayıpları da kişinin başarısız sayılmasına neden olabilir.

Sınavlarda kişi sınav komisyonunun belirlediği vitesli bir motosiklet ile parkura çıkar. Motosikletini seçme ya da değiştirme şansı yoktur. Kişi sınavda başarısız olursa tekrar harç yatırıp sınava girebilir. Aday 4 kez bu sınava girebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat