Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Momo nasıl bir çocuk kitabı?

2,086
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Momo nasıl bir çocuk kitabı?

Alman yazar Michail Ende'nin 1973 tarihli kitabı Momo, çocuklardan ziyade gençler için daha ideal bir kitaptır. Gençlik felsefesi serisinden çıkmış olması gözünüzü korkutmasın. Sade dili sayesinde rahatlıkla okunabilen, özünü okura kolaylıkla geçirebilen bir kitaptır Momo. Momo, annesi ve babası olmayan kıvırcık, siyah saçlı, kara gözlü bir kızdır. Günün birinde şehrin kenar mahallelerinin birinde bulunan eski, antik tiyatroya gelir ve oraya yerleşir. Kısa zamanda tüm mahalle kendisine alışır, sever.

Bir süre sonra Momo mahallenin vazgeçilmezi anlamına gelir. Hatta mahalle arasında "git bir Momo'ya uğra" diye bir deyim bile oluşur. İnsanlar başı sıkıştıkları zaman Momo'ya giderler. Momo'nun yanında huzur bulmalarının sebebi Momo'nun onlara akıl vermesi değildir. Momo insanları dinlemeyi iyi bilmektedir. Sadece dertler değil, mutluluklar da Momo'nun yanında büyür. Hatta çocuklar bile oyunlarını onun yanında oynarlar.

Momo tüm mahalleyi çok sever ama en çok yaşlı çöpçü Bebo ve hikaye anlatıcısı Gigi ile iyi arkadaştır. Bu sırada duman adamlar denilen insanları zaman tasarrufu diye kandırarak vakitlerini çalan insanlar ortaya çıkar. İnsanlar, hatta Momo'nun çevresindekiler bile onlara inanır. Onların dediği gibi kendilerine ve çevrelerine vakit ayırmadan hep daha fazlasını elde etmek için koşturmaya başlarlar. Bu da insanları paragöz, asık suratlı yapar. 

Bu durumu Momo fark eder. Bebo ve Gigi ile duman adamların etkileyemediği çocukları da yanlarına alarak duman adamlara karşı mücadeleye etmeye koyulurlar. Bu duman adamları kızdırmaktan ve hepsini bir yere dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Momo bir kaplumbağanın peşine takılır ve duman adamlara izini kaybettirir. Kaplumbağa onu zamanın efendisi Horo ustanın yanına götürür. 

Momo, Horo Usta, kaplumbağa dostu ile birlikte dostlarını ve tüm insanların zamanlarını çalan adamlardan kurtarabilecek midir? Bunun cevabı çok hoş bir tasarımı olan ve gülkurusu mürekkeple basılmış fantastik kitap Momo'dadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat