Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mol gebelik tanısı koyulduktan sonra hamileliğin sonlandırılması şart mı?

4,957
kez izlendi
Puan: 2.09 / 5
Detaylı Açıklama

Mol gebelik tanısı koyulduktan sonra hamileliğin sonlandırılması şart mı?

Anne adayının gebelik sürecinde çok geç doktora başvurması nedeniyle tanı koyalamamışsa veya tanı konulduğu halde müdahale edilmediyse mol gebelik anne adayında çok ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Çünkü bu normale göre aşırı çoğalan bir doku olduğu ve rahimde aşırı büyümeye yol açtığı için rahmin kanlanmasını artırmakta, rahimde düzensiz ayrılmalar sonucu çok ciddi kanamalara yol açabilmektedir. 

Üzüm gebelikte çok aşırı kanama olduğunda, bu yavaş bir kanama olursa anne adayının kansızlığa götürebilir. Bir diğer yandan çok ciddi ve bir anda başlayan şok tabloları nedeniyle hastanın hayati riski oluşabilir. 

Üzüm gebelik özellikle ciddi kanamalara yol açabileceği için tespit edildiği anda hamileliğin sonlandırılması en uygun tedavi yaklaşımıdır. Burada bir bebek olmadığı için gebelik kesesi çok sayıda trophoblast hücrelerin çoğalması ile oluşan bir doku olduğu için  oluştuğu için zaten sağlıksız bir gebeliktir. Tam olan üzüm gebelikte bebeğe ait hiç doku bulunmazken, kısmi olan mol gebelikte 3 çift kromozoma sahip bebek bulunduğu için zaten sağlıksız seyredecek bir gebelikle karşı karşıya oluruz. Dolayısıyla tedavi şansı dediğimizde bebeği kurtarmak veya sağlıklı bir bebek doğurtmaktan değil de, anne adayının bundan en az etkilenmesinden ve gebeliği bir an evvel sonlandırmaktan bahsediyoruz. 

Özetlemek gerekirse, mol gebelikte sağlıklı bir bebek söz konusu değildir. Bu nedenle bu gebelik sürecinin en kısa sürede sonlandırılması gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat