Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mol gebelik nasıl teşhis edilir?

8,968
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Mol gebelik nasıl teşhis edilir?

Doğum hekimlerinde ultrason sayesinde gebeliğe çok erken dönemde tanı koyabilmekteyiz. Özellikle 5. haftadan itiraben yani anne adayının âdeti 1 hafta gecikmişken alttan yapılan bir ultrasonla gebelik kesesini görebilmekteyiz. Dolayısıyla erken dönemde yapılan ultrason bizim için çok önemlidir.

Üzüm gebelikte erken dönemde yapılan bir ultrasonda tanıyı koyabilmekteyiz. Çünkü ultrason sayesinde rutinde görmemiz gereken bir gebelik kesesi yerine çok sayıda içi sıvı dolu keseciklerden oluşan veziküllere rastlıyoruz ve bu tanı koyma için çok önemli bulgu oluyor. Buna ek olarak beta HCG hormonunun 100.000 ünite gibi değerlerin çok üzerinde saptanması bizi şüphelendirir. Burada özellikle bizi ilgilendiren bir konu da kısmi üzüm gebelikte her şeyin normal gibi görülebilmesidir. Yani her şey yolunda gibi görülebilir. Burada önemli olan şey plasenta içerisinde küçük kistik boşlukların saptanması ve genel olarak gebelik kesesinin normal düzeyden yüksek olması %90 oranında tanı koydurmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat