Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mol gebeliği nedir?

11,847
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mol gebeliği nedir?

Tıbben molar gebelik olarak ifade ettiğimiz gebelik türü sağlıksız bir gebelik olup halk arasında da üzüm gebeliği olarak bilinir. 

Bebeğin beslenmesini sağlayan hücrelere trobolast hücreleri diyoruz. Bu hücrelerin aşırı çoğalması ile bir tanesi mol gebelik olan çok sayıda farklı hastlalık grubuna rastlayabiliyoruz.

Aslında üzüm gebeliği dediğimiz durum tümöral bir oluşumdur. Ama bazı tiplerinde çok fazla yayılım gösterebilmesine rağmen rahatlıkla tedavi edebildiğimiz ve tam şifaya kavuşturabildiğimiz durumlardan.

Gebeliğe bağlı trofoblast hücrelerin tümörleri olarak nitelendirdiğimiz bu grupta en sık gördüğümüz sorun molar gebelik, yani üzüm gebeliğidir.

Bu gebelik değişen oranlarda tedavi edilse dahi ilerleyerek bu hücreler kana karışmakta, diğer organlara gitmekte ve tümörel oluşumlara neden olmaktadır.

Molar gebelikte genel olarak 2 tür gebelikten bahsetmekteyiz. Biri tam molar gebelik, biri de kısmi molar gebeliktir. Buna "üzüm gebelik" denilmesinin sebebi, normalde bebeğe ait dokunun ultrasonda veya rahim içerisinde görülmemesidir. Bunun yerine çok sayıda üzüm salkımı şeklinde içi sıvı dolu keseciklerden oluşan vediküller görülür.

Üzüm gebeliğin bu ilerleyen şekli olan trofoblastik hastalıklar, yani tümörler hayati tehlike arz edebilmektedir. 

Burada önemli olan büyük bir çoğunlukla üzüm gebelik sonucu oluşsa da bu tümörler hiçbir üzüm gebelik olmadan tamamen sağlıklı bir gebelik ve doğum sonrası veya bir düşük sonrası; herhangi bir gebelik olayını takiben yıllar içerisinde açığa çıkabilir. Bu yüzden takibi çok önemlidir. 

Sonuç olarak üzüm gebeliği olarak bilinen molar gebelik sağlıksız bir gebeliktir ve sonlandırılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat