Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Miyom ameliyatlarında robotik cerrahinin avantajları nelerdir?

24,929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Miyom ameliyatlarında robotik cerrahinin avantajları nelerdir?

Miyom, üreme çağındaki kadınların yüzde 20 - 25'inde gördüğümü, rahmin düz kaslı tabakalarından kaynaklanan, iyi huylu tümörel kitlelerdir. Her kadında soruna yol açmayabilir ancak bulunduğu yer, büyüklüğü itibari ile bazı sorunlara neden olabilir. Rahim boşluğunda yer alıyorsa şiddetli âdet kanamalarına yol açabilir. Rahim duvarında yer alıyorsa, yine kanamalarına, ağrıya neden olabilir. 

Miyom, bağırsaklara doğru büyüdüyse, bağırsaklara baskı yapıyorsa kabızlık şikayetine, mesaneye baskıya yol açıyorsa sık idrara çıkmaya neden olabilir. Miyom belli bir büyüklüğe gelip belli şikayetlere neden oluyorsa, cerrahi yöntem ile tedavi edilmelidir. Çünkü miyomun herhangi bir şekilde ilaç ile tedavisi yoktur. 

Robotik cerrahi miyom cerrahisinde önemli bir yer tutar. Çünkü robotik cerrahide bir cerrah açısından bakacak olursa, dikiş atmak son derece kolay ve güvenlidir. 

Miyom ameliyatlarında en önemli problem rahmin, özellikle miyom çıkarıldıktan sonra en iyi şekilde tamir edilmesi, çok düzgün biçimde kapatılmasıdır. Robot ile bunu yapmak mümkündür. Çünkü robot ile cerrahi el bilek hareketlerini rahatlıkla yapabilmekte ve çok iyi dikiş atabilmektedir. Bu da miyom ameliyatlarının başarısı açısından çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat