Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Miyom alma ameliyatı robotik cerrahi yöntemi ile nasıl yapılır?

12,268
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Miyom alma ameliyatı robotik cerrahi yöntemi ile nasıl yapılır?

Miyomlar üreme çağındaki kadınlarda yaygın olarak gördüğümüz, çoğu zaman bir şikayete neden olmayan iyi huylu tümörlerdir. Ancak bazı hastalarda aşırı kanama, bası semptomları veya kronik ağrı gibi şikayetlere sebep olduklarında tedavi edilmeleri gerekir. 

Miyom tedavileri günümüzde cerrahi ve medikal tedavi olarak ikiye ayrılır. Miyomların cerrahi tedavisinde uygulayabileceğimiz, açık ameliyatlar ve kapalı ameliyatlar mevcuttur. 

Kapalı ameliyat tekniklerinden olan robotik cerrahi özellikle ülkemizde son 10 yılda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. 

Robotik cerrahi ile yapılan miyom ameliyatlarında miyomu rahimden çıkardıktan sonra burada oluşan defektin kapatılması için öncelikle ileri öğrenme eğrisi gerektiren dikiş atma gereksinimi ve tecrübesi çok önemlidir. İşte robotik cerrahi bize bu noktada son derece büyük avantajlar sağlar. Özellikle el bileği hareketlerini taklit edebilen ve bazen el bileğinin sınırlarını zorlayabilen kabiliyetleri sayesinde robotik cerrahi miyomu çıkardığımız alanı kolaylıkla kapatmayı sağlar. 

Açık ameliyatlar ile yapılan miyom ameliyatını robot ile karşılaştığımızda açık ameliyatlarda sezaryen kesisine benzer bir kesi yapılır. Robotik cerrahide ise karın cildi üzerinde birkaç yerde 8mm'lik girişler yapılır. 

Miyom ameliyatlarının yapıldığı hasta yaş grubuna bakacak olursak, bu hastalar özellikle üreme çağındaki hastalar olduğundan kozmetik açıdan da hastalar fayda sağlar. Aynı zamanda hastanede daha kısa süre yatar, günlük normal aktivitelerine çok daha hızlı dönme şansı bulurlar. 

Ameliyat sonrası enfeksiyon riski de açık cerrahiye kıyasla robotik cerrahide son derece azaldığı için bizler için de büyük avantajlar getirmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat