Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Migrenin cerrahisi tedavisi nedir?

13,572
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Migrenin cerrahisi tedavisi nedir?

Migren, varoluştan itibaren insanoğlunun hayatında yer almaktadır. Bu nedenle pek çok migren hastası bu hastalıktan muzdariptir. 

Amerika'da yapılan istatistiklere göre migren sorununun toplum içindeki genel popülasyonu yüzde 18 gibi bir orana sahiptir. Ülkemizde migren hastalığının genel toplum içinde yüzde 20 gibi bir ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

1990'lı yılların sonunda plastik cerrahların yaptığı alın germe ve kaş ameliyatlarından sonra, aynı zamanda migren hastası olan hastalardaki migren ağrılarının geçtiği keşfedildi ve daha sonra bu ameliyatın sistematizasyon süreci başlamıştır. 

Migren hastalarının botoks uygulamalarından da büyük fayda görmesi ile botoksun 2010 yılında FTA tarafından migren hastalarında kullanımının onaylanmasından sonra migren ameliyatlarının popülaritesi de iyice artmıştır. 

2014 yılı itibari ile, son 10 yıl içinde, konu ile ilgili yapılan bilimsel makalelerinin ve hasta tecrübelerinin artmasına paralel olarak migren ameliyatından şifa gören hasta sayısının da artığını görüyoruz.

Migren ameliyatı kafada, kafa kaidesinde, migreni başlatan, tetiklenmesine yol açan sinirlerin gevşetilmesi, rahatlatılması, serbes bırakılması prensibine dayanır. Migren ameliyatı bir anlamda botoksun migrene yaptığı etkiyi kalıcı hale getirmektedir. 

Migren ameliyatının tıp dilindeki ismi, kranial sinirlerin dekompresyonu şeklindedir. 

Migren ameliyatı son derece non-invaziv, yani hastaya en az zarar veren yol ile yapılır.

Migreni başlatan 3 ya da 4 bölge, örneğin alın bölgesi için saçın içinden girilen 3 adet 1'er cm kesi ile, endoskopik yol ile sinirler rahatlatılabiliyor. Şakak bölgesi için de aynı uygulama yapılıyor. Fakat ense kökünden yapılan ameliyatlarda periferik mikrocerrahi kullanılarak 3 ya da 4 cm'lik bir kesiden ilgili sinirin rahatlatılması mümkün.

Migren ameliyatları önümüzdeki yıllarda daha çok adından söz ettirecek ve migren ameliyatının başarısının yüzde 90'lara ulaştığını ülkemizde de göreceğiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat