Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Migrende ağrı hangi durumlarda daha da artabilir?

1,671
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Migrende ağrı hangi durumlarda daha da artabilir?

Migren ataklar halinde gelen bir durumdur. Hafif başlayan, yaklaşık yarım saat kadar süren öncü belirtiler ile kendini gösteren ancak kısa sürede çok şiddetlenen bir ağrıdır. Bu, migrenin seyridir. 

Migrenli insanlar normalde de çok hassas insanlardır. Burada dış uyaranlar artarsa, atak sırasında hassasiyet de zirve noktaya ulaşacağından ağrı çok artar. Gürültülü ortam, keskin koku ve fazla ışık gibi dış uyaranlar migren ağrısını artıran etkenlerdir.

Örneğin sinemadasınız, ışık çok fazla, bu durumda ağrı artar. Gürültülü ortamlar da aynı etkiyi yaratır. Çok sigaralı bir ortam, yoğun boya kokusunun olduğu bir yerden geçmek veya sadece yanınızdan geçen ağır parfümlü birisi dahi atağı başlatabilir.  

Migrenli insanlar genellikle zaten bilirler ve atak başladığında sakin, sessiz, daha loş ortamlara geçmeye, uyaranların az olduğu yerlerde bulunmaya dikkat eder. Hastalar çok uzaktaki, kimsenin duymadığı bir sesi bile sanki kulağının dibindeymişçesine, yanında gürültülü bir makine çalışıyormuş gibi hissedebilir. Bu nedenle çok sessiz, sakin ortamlar tercih edilir.

Migrende ağrıyı artıran faktörlerden birisi de ilacın geç alınmasıdır. Migren atağı başlamadan ilacın alınması ağrının artmasını engeller. Bu nedenle migrende henüz öncü belirtiler varken ilacın alınması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat