Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Migren için tedavi çeşitleri nelerdir?

4,108
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Migren için tedavi çeşitleri nelerdir?

Migren, insanlık tarihi var oldukça var olan bir hastalıktır. Çok yaygın bir hastalık olduğundan yıllardır birçok tedavi yöntemi denenmektedir. Hali hazırda çok yaygın olan tedavi ilaç tedavisidir. İlaçlarla migren tedavisinde iki türlü yaklaşım vardır. Birincisi ağrının sıklığını azaltmak, ikincisi atak geldiğinde ağrının daha yumuşak geçirilmesini sağlamaktır. Ağrının sıklığını azaltmak için doktor kontrolünde depresyon, sara ve tansiyon ilaçları kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre bu ilaçların ağrı sıklığını azaltmada etkili olduğu görülmüştür ancak migreni kökten tedavi etmez. 

Migren atağı sırasında damarlarda genişleme olduğu için damar büzücü bazı ağrı kesiciler migren tedavisinde denenmektedir. Özellikle son dönemde iğneli tedaviler yaygınlaşmış durumdadır. Bunların arasında en dikkat çeken botoks uygulamasıdır. Botoks kaslara uygulanarak, kasları biraz güçsüzleştirerek ağrı tedavisi sağlanmaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmalarda, çok ağır migrenli hastalarda yüzde 20'ye yakın etkisi olduğu gösterilmiştir. 

Migren tedavisinde botosk uygulamaları dışında akupunktur, nöral terapi, bitkilerle tedavi gibi yöntemler vardır. Ancak bitkilerle tedavide özellikle dikkat etmek gerekir. Bitkiler ile tedavi ettiğini söyleyen çok yaklaşım vardır. Bitki tamamen doğal zannedilir ancak unutulmamalıdır ki ilaçlar da bitkilerden elde edilir. Tedavi ettiği söyleyen bitkiyi kontrolsüz şekilde çok fazla tüketirseniz tıpkı tıbbi ilaçlarda olduğu gibi zarar verici olabilir. 

Akupunktur tüm vücudun elektriksel sistemini düzenlediği için akupunkturun migren tedavisinde bir yeri vardır. Migren vücuttaki bioelektriksel bir hastalıktır. Bir anlamda vücuttaki elektrik kaçaklarından gerçekleşir. Bu nedenle akupunkturun yaklaşık olarak yüzde 50 oranında bir etkisi vardır. Nöral terapi ise çok az ancak doğal bir ilaç içeriği biraz daha fazla etki alanına sahip olan bir başka tedavi türüdür. İğnenin içinde yalnızca acıbadem ve ısırganotu kullanılır. Başlangıç seviyesinde akupunktur ve nöral terapi hamilelerde de kullanılabilir. 

Migren nedenleri
- Dişlerde çürük
- 20 yaş dişi sorunları
- Diş sıkma
- Çocukken geçirilmiş boğaz iltihabı
- Sezaryen ameliyatının vücudun elektrik sistemine oluşturabileceği hasar

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat