Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meyve suyunda küf ve mayanın oluşma nedenleri nelerdir?

3,692
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meyve suyunda küf ve mayanın oluşma nedenleri nelerdir?

Meyve sularında küf ve maya, ancak bu ürünlerin ambalajlarının içine hava girmesi ile oluşabilir.  İçerisine hava girmemiş bir ambalajın içerisinde küf ve maya oluşması imkanı bulunmamaktadır. Çünkü meyve sularının üretim teknolojisi dahilinde meyve suları pastörizasyon adı verilen bir ısıl işleme tabii tutulmaktadır. Bu işlem sonucunda meyve suyunun içerisinde bulunan tüm küfler, mayalar ve diğer zararlı organizmalar yok edilir. 

Küf ve mayalar, evlerimizde, buzdolaplarımızda, mutfaklarımızda, kısacası her noktada çok bol bulunan canlılar, biyolojik oluşumlar olduğu için meyve suyu açıldıktan sonra bu mikroorganizmaların meyve suyunun içine bulaşması son derece kolaydır. Çok hızlı bir şekilde üreyebilirler. Zira, mikropların, bakterilerin çok sevdiği besin maddeleri, şeker vardır meyve sularının içinde. Hızlıca üremelerinin sonucunda, ne zamanki bu üremeleri iyice büyük kolonilerle sonuçlanınca birtakım kütleler oluşabilir. İşte biz bu kütleleri, bu oluşumları gördüğümüz vakit, bu tip ürünleri tüketmememiz gerekiyor. Ama bu ürünleri tüketmemek için de illa bunları görmeniz gerekmiyor. Bir ürünün, bir meyve suyunun açıldıktan sonra buzdolabında en fazla 2 gün içerisinde tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Uzun süre geçmişse, bu ürünü tüketmemeniz en doğrusu olacaktır.

Bununla birlikte satın aldığınız ürünlerin ambalajları zarar görmüş olabilir. Market rafındayken bazı tüketiciler tarafından koklanmak için açılmış olabilir. Ürünün kapağının açılması ürünün tüm bütünlüğünü, orijinalliğini bozar ve market ortamından ürünün içerisinde birtakım bulaşmalara neden olur. Dolayısıyla bilinçli tüketiciler olarak satın aldığınız ürünleri daima kontrol etmeniz gerekir. Ambalajı sağlam mı, kapağı açılmış mı? Bu tip bir durumla karşılaşırsanız, bu ürünü derhal satıcısına iade etmeniz gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat