Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meyve suyu üretim aşamaları nelerdir?

5,371
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meyve suyu üretim aşamaları nelerdir?

Tarih boyunca insanlar hasat ettikleri gıdaları, meyveleri, sebzeleri nasıl hasat mevsimi dışında da kullanabileceklerine daima kafa yormuşlardır. Meyveleri mevsimi bolken hasat ettikleri zamanlarda reçel ya da pestil yapmak sureti ile, etleri, bol oldukları dönemde tuzlamak, sebzeleri ise kurutarak, olmadıkları dönemlerde kullanmanın yollarını aramışlardır. Meyve suyu da aynı bu şekilde meyvenin bol olduğu zamanlarda, az olduğu zamanlarda nasıl değerlendirebiliriz sorusunun ihtiyacı sonucu ortaya çıkmıştır. 

Meyve suyu için meyveler bol oldukları dönemde hasat edilir. Daha sonra bu meyveler toplanır, çürükleri çıkarılır ve temizlenip ısıl işlemden geçirilir. Isıl işlem bir kaynatma işlemidir. Bunun sonucunda da meyveler daha sonra tekrar zamanı geldiğinde paketlenmek üzere meyve suyu halinde muhafaza edilir. Bu teknoloji aslında tamamen meyvenin bol olduğu zamanda toplanması, suyunun elde edilmesi ve daha sonra yıl boyunca arzına dayanan bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknolojinin içerisindeki en önemli adımlar meyvenin çürüklerinden ayrılması, temizlenmesi ve yıkanması, ardından pastörizasyon adı verilen ısıl işleme tabi tutulmasıdır. Pastörizasyon, evde reçel yaparken meyveyi kaynattığımız gibi bunun sanayi ölçeğinde gerçekleştirilmiş halidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat