Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mevsime göre meyve tüketimi neden önemlidir?

463
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mevsime göre meyve tüketimi neden önemlidir?

Aslında her mevsimde her meyveye rahatlıkla ulaşabiliyoruz; pazarlarda, marketlerde kolaylıkla bulabiliyoruz. Ancak meyveleri mevsiminde tüketmek önemlidir. Mevsiminde olan bir meyve, turfanda olan meyvelere göre daha lezzetli olur. Aynı zamanda doğal üretim olduğundan çok daha sağlıklıdır. 

Mevsiminde meyve tüketmenin önemi

Mevsiminde olan meyveler yapay üretim takviyeleri içermediğinden insan sağlığı yönünden de daha sağlıklıdır. Besin değeri daha zengin olan bu meyveler, besin değerinin turfandaki meyvelere göre daha yüksek olmasından dolayı her zaman mevsiminde tüketilmelidir. 

Mevsimindeki meyveler turfandaki meyvelere göre daha uygun fiyatlıdır. Aslında bu bizim için iyi bir ipucu olabilir. Hem bütçemiz hem de sağlığımız için meyveleri mevsiminde tüketmemiz gerekir. Örneğin, kış aylarında kış meyvelerini tercih etmek çok daha sağlıklıdır. Elma, greyfurt, portakal, mandalina, nar, muz, armut, kivi, ayva ve Trabzon hurması kış mevsiminde çıkar ve mevsiminde tüketildiğinde sağlığa çok daha fazla yararı dokunur. 

Elma, muz, çilek, yeşil erik, yeni dünya, dut ve çağla meyveleri ilkbaharda çıkar ve mevsiminde tüketildiğinde sağlığa çok daha fazla yararı dokunur. Çünkü aslında meyveler çıktığı mevsime göre, o mevsimde karşımıza çıkabilecek hastalıklara karşı koruyucudur. Bu anlamda, örneğin kış aylarında grip, nezle gibi rahatsızlıklarla daha fazla karşılaşırız ve bağışıklık sistemimiz daha güçsüzdür. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek istiyorsak, kş meyvelerinden tüketmemiz gerekir; çünkü onlar koruyucu olur. 

İlkbahardaki bahar yorgunluğuna karşı, bu mevsimde çıkan çilek bahar yorgunluğna karşı iyi bir meyvedir. Bu nedenle tüm meyveleri zamanında tüketmek her zaman daha doğrudur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat