Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Metin Erksan'ın Susuz Yaz filmi nasıl bir filmdir?

1,073
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Metin Erksan'ın Susuz Yaz filmi nasıl bir filmdir?

Metin Erksan tarafından yönetilmiş olan Susuz Yaz filmi yüz yıllık sinema tarihinde kilometre taşı olan bir filmdir. İlk uluslararası ödülü kazanan filmdir. 1964 yılında Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü almıştır. Susuz Yaz Necati Cumalı eseridir. İzmir'de bir köyde 9 ayda çekilmiştir. 


O zamana göre sansür yediğinden gösterilememiştir. Metin Erksan'ın ortağı olan Ulvi Doğan filmi kaçırmıştır. Bu şekilde Berlin'e gidebilmiş ve dünyaca tanınan bir filme dönüşmüştür. Bu film toplumsal ve psikolojik bir filmdir. 

Köyde kuraklık vardır. Çiftçi Osman'ın arazisinde su çıkar ve bu suyu sahiplenmek ister. Diğer köylüler de buna karşı çıkar. Çıkan çatışma esnasında Osman'ın kardeşi Hasan da cezaevine düşer. Karısı Bahar yani Hülya Koçyiğit ise Osman'ın gözdesi olur. 

Erol Taş burada ilk kez baş rol oynamıştır. Hülya Koçyiğit'in ise 16 yaşında çektiği ilk filmidir. 50 yılı aşan bir süredir hala güncelliğini koruyan, kült bir filmdir. Susuz Yaz tekrar yeni yönetmenler tarafından keşfedilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat