Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Metabolik cerrahi (diyabet cerrahisi) nedir?

4,562
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Metabolik cerrahi (diyabet cerrahisi) nedir?

Metabolik cerrahi son dönemde gündeme gelen ve bizlerin de oldukça fazla oranda uyguladığımız obezite cerrahisi yöntemlerinden biridir. Metabolik cerrahi kavramı halk arasında daha çok diyabet cerrahisi olarak bilinir. Çünkü bu ameliyatların temelinde kilo kaybından daha fazla olarak özellikle tip 2 diyabetin ve diğer metabolik hastalıkların geriletilmesi amaçlanmaktadır. Aslında metabolik cerrahi kavramı, obezite cerrahisi kavramı ile ortaya çıkmıştır. Çünkü gerçekleştirilen obezite ameliyatlarının kendisi birer metabolik cerrahi, aynı zamanda diyabet cerrahisi ameliyatıdır. Çünkü biz hastalarımıza ister tüp mide (sleeve gastrektomi), ister gastrik bypass ameliyatı yapalım, bu hastalarımızda yüksek oranda diyabetlerinde gerileme, tansiyonlarında gerileme, karaciğer yağlanmasında gerileme görülmektedir. Metabolik cerrahi kavramı aynı zamanda obezite cerrahisi kavramını da içine alır. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar özellikle vücut kitle indeksi 30 - 35 kg/metrekare arasında olan ve obezitenin birinci grubunda olup, özellikle ağır diyabeti olan hastalarda özellikle obezite cerrahisi ameliyatlarını metabolik cerrahi, yani diyabet cerrahisi kavramı içinde yapmayı gündeme getirmiştir. 

Bu hasta grubunda diyabeti varsa ve obezitenin birinci grubundaysa metabolik cerrahi son derece rahat bir şekilde uygulanıp, bu hasta grubunun yandaş hastalıklarından kurtulmaları sağlanabilir. 

Metabolik cerrahi (diyabet cerrahisi) uygulayan merkezlerde hastaların özellikle ameliyat tipleri konusunda son derece hassas olmaları gerekir. Çünkü bu ameliyatların tüm dünyada uygulanabilir ameliyatlar olması gerekiyor. Oysa kimi zaman biz uzmanlar çok nadiren yapılan ve sonuçları tam olarak bilinmeyen bazı ameliyat tiplerininin metabolik cerrahi adı altında uygulandığını görüyoruz. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Bunların mutlaka sorgulanması gerekir. 

İyi bir merkezde, başarılı bir cerrah tarafından metabolik ve diyabet cerrahisi son derece etkin bir şekilde yapılabilmekte ve bu ameliyat sonrasında var olan yandaş hastalıklardan kurtulmanız mümkün olabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat