Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane taşı nasıl alınır?

11,561
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane taşı nasıl alınır?

Mesane taşı eğer düşmeyecek bir boyuttaysa idrar çıkış deliğinden endoskop denen bir aletle girerek taşı içerde kırmak ve parçalanarak dökülmesini sağlamak mümkündür. Geçmişte en çok kullanılan yöntem alligatör denilen bir aletle idrar borusundan içeri girip taşın parçalanması yöntemiydi. Son zamanlarda taşın elektrohidrolik, pnömatik, ultrasonik veya lazer enerji kaynağıyla kırılarak parçalanması söz konusudur.

Bu şekilde parçalanan mesane taşı basket denilen bir aletle alınıp çıkarılır. Daha küçük boyutlu taşlarda dışarıdan ses dalgalarıyla taşın kırılıp dağılması ve düşmesi mümkündür. Mesanede taş nadiren de olsa yerinde durmayıp sıçrayabilir. Bu durumlarda geriye endoskopik girişimler kalır.

Daha büyük mesane taşlarında idrar borusundan girmek eğer zorsa göbekle göbek altından mesaneye daha geniş bir endoskopik aletle girmek ve taşı kırmak da mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat