Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

7,414
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanseri yani idrar kesesi tümörü, mesanenin duvarını oluşturan dokulardan kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Özellikle erkeklerde en sık görülen kanserlerden biridir. Erkeklerdeki kanserlerin %10?unu oluşturur.

Mesane kanserinin görülme yaş ortalaması 65-70?tir fakat gün geçtikçe, özellilkle sanayileşmeyle beraber bu yaş düşmektedir.

Mesane kanseri için risk faktörleri
- Genetik yatkınlık
- Sigara kullanımı
- Cinsiyet faktörü
- Kimyasal maddeye maruz kalma ya da boya ve lastik sanayinde çalışma
- Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu geçirme

Mesane kanseri belirtileri

Mesane kanseri belirti veren bir hastalıktır. En sık görülen bulgusu ağrısız, pıhtılı kanamadır. Ağrısız ve hematuri dediğimiz kanamalı idrar yapma hastaların çoğunda gözükür. Ayrıca sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zor idrar yapma gibi şikayetler, mesane tümörünün ilk belirtileri olabilir. 

Mesane kanserinde birçok kanserde görülen halsizlik, kilo kaybı, kemik ağrıları da diğer belirtiler olabilir.

Mesane kanseri teşhisi

Mesane kanseri tanısında kullanılan birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları, tam idrar tetkiki, fizik muayene, sitoloji denen idrarda tümör hücrelerinin araştırılması, ultrason, tomografi ve sistoskopidir. Bu yöntemler arasında en değerlisi sistoskopidir. 

Sistoskopi, en basit anlatımla ucunda kamera olan elastik, fiberoptik bir boru ile hastanın idrar yollarına girmek, bu tüpün ilerletilmesiyle mesaneye kadar ilerlemektir. Bu borunun üzerinde bulunan kamera sayesinde mesane incelenir. Şüpheli bir durum varsa biyopsi ile parça alınır.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, sistoskopi yaparken de bazı istenmeyen komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlardan en önemlisi idrar yollarında enfeksiyon oluşmasıdır. İşlem sonrası kanama olabilir. İnceleme sırasında ani hareket edilmesi durumunda idrar yollarında yaralanma ve perforasyon dediğimiz delinmeler meydana gelebilir.

Sistoskopi, ağrılı ve rahatsız edici bir işlem olduğundan dolayı bu tanı yöntemine bazı alternatifler üretilmiştir.  Bunlar arasında en önemlisi, ImmunoCyt isimli testtir. 

ImmunoCyt testinde mesaneden dökülen tümör hücreleri floresan madde ile boyanır. Sonrasında özel bir mikroskop altında incelenir. Bu testte, idrar yollarına hiçbir şekilde girilmez. Sadece bir kaba idrar vermek yeterlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat