Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane kanseri tanısında yeni yöntem ImmunoCyt hangi durumlarda kullanılmalı?

2,346
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane kanseri tanısında yeni yöntem ImmunoCyt hangi durumlarda kullanılmalı?

Mesane kanseri tanısında son yıllarda özellikle ABD'de popüler olan ImmunoCyt yöntemi, idrardan tümör antijenlerini saptamaya yönelik olan non- invaziv dediğimiz  ağrısız, sızısız bir yöntemdir. Sistoskopi denilen kamera ile mesaneye girme yöntemine göre en belirgin üstünlüğü budur. Bu test mesane kanserinden şüphelenilen durumlarda yapılmalıdır. Çünkü erken dönem mesane kanserini yakalamak oldukça önemlidir.

Peki mesane kanserinden ne zaman şüphelenip bu test yapılmalıdır? 

Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, mesanede doluluk hissi, idrar yapma isteğinin olması ama idrara çıkamama, mesanenizi boşaltmak için acil ihtiyaç hissetmek ve hepsinden önemlisi hematuri dediğimiz, kanlı idrardır.  Ağrı olmadan kan görülmesi hemen akla mesane kanserini getirmelidir. ImmunoCyt  testinin duyarlılığı %87'nin üzerinde, negatif prediktif değeri de %94'tür. 

Bu test sonucu negatif olarak geldiyse, yani tümör hücresine rastlanmadıysa, sizde mesane kanseri olmama ihtimali %94'tür. Bu, tıbbi olarak çok yüksek bir orandır.

ABD'de bu testin temel kullanım alanlarından biri erken evre mesane kanserlerini tanımaktır. Çünkü bu testin, erken evre mesane kanserini tanımada duyarlılığı çok yüksektir. 

ImmunoCyt'ın bir diğer kullanım alanı mesane kanseri nedeniyle operasyon yapılan hastaların takibidir. Bu takip programında hastalara senede bir sistoskopi, 6 ayda bir ImmunoCyt ile izleme yapılması önerilmektedir. Mesane kanserinin nüksü yani tekrarlama ihtimali %60 gibi yüksek oranlarda olduğu için hasta takibi de çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat