Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane kanseri nasıl tedavi edilir?

26,709
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane kanseri nasıl tedavi edilir?

Mesane kanserleri iki ana başlık altında incelenir. Mesane kanserleri genellikle mesanenin iç yüzünü döşeyen zardan başlar. Burada kalırsa, kasa invaze olmayan, kasa ulaşmayan hastalık olarak tanımlanır. Kasa ulaşan mesane kanserleri ise bambaşka bir hastalık olarak değerlendirilir.

Kasa ulaşan (kasa invaze) mesane kanseri tedavisi nasıl yapılır, öğrenmek için

Kasa ulaşmayan mesane kanserinin tedavisini belirleyen iki önemli kriter, bu hastalığın iki önemli özelliği söz konusudur. Mesane kanseri tekrar edebilen ve tekrar ettiğin kötü etkileri artan bir kanser türüdür. Örneğin tümörü oluşturan hücreler daha kötü özellikler kazanır veya mesanenin katmanları içinde daha derin, daha ileri noktalara ilerler. Mesane kanserinin tedavisinde bu iki unsur göz önünde bulundurularak tedavi seçeneği belirlenir. Tekrar etmesi, tekrar ederken farklı kötü özellikler kazanmasını engellemek gerekir. 

Mesane kanserinde cerrahi tedavi

Mesane kanseri tedavisinde kötü huylu hiçbir hücre kalmayacak şekilde temizlik yapıldıktan, cerrahi operasyonla temizlendikten sonra mesane içerisine haftada 1 gün olmak üzere, en az 6 defa kemoterapi uygulamak gerekir. Mesane kanseri tedavisinde kemoterapinin yanı sıra ameliyat sonrasında idrar torbası içerisine verem aşısı enjekte edilir. Bu iki tedavinin amacı hastalığın tekrar etmesini ve tekrar ederken daha kötü özellikler kazanmasını engellemek amacıyladır. Bu tedaviler sayesinde birçok hastada hastalık tekrar etmezken, birçok hasta da daha ileri aşamalara gitmesine engel olunduğundan daha ciddi tedavilere maruz kalmaktan da korunur. Bu tedaviler idrar torbasının içerisine verilir. Tedavi, damardan veya ağızdan verilmediği için vücutta genel olarak sistemik bir yan etki; saç dökülmesi, mide bulantısı, kusma, ateş gibi yan etkiler olmaz. Hastalar tarafından çok kolay tolere edilir. Sadece hastaların haftada 2 saatini bu tedaviye ayırmaları gerekir. Ne var ki bu tedaviler idrar torbası kanserinin tekrarını tam olarak engellemeyeceği ya da bize hastalığın tekrarını güvenle gösterebilecek yöntem ve teknikler olmadığından hastaların mesanelerinin içerisine bakmak için kullanılan sisteskopi işleminin düzenli olarak devam edilmesi gerekir. Eğer hastalık bu tedavilere rağmen tekrar etmişse, yeniden benzer tedavilerin tekrarı ile hastaya bir kere daha şans vermekte yarar vardır. İlk cerrahi müdahale ve  kemoterapi sonrası sisteskopi ile kontrol veya hastalık tekrar ederse aynı tedavilerin tekrarı ile birçok hastanın tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmiş durumdadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat