Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesane kanseri ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

23,971
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesane kanseri ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

Mesane kanseri ameliyatlarında eğer tüm idrar kesesini çıkarmak gerekiyorsa, kanser derin tabakalara geçmişse, bu hastalarda ameliyat öncesi kemoterapi yapılması gerekebilir. Kimi zaman da kemoterapi yapılmadan bu ameliyat yapılabilir. Robotik cerrahinin sağladığı avantajlarla, konsolda 3 boyutlu görüntü, 12 kat büyütme ve uçları her yöne dönebilen robotik aletlerin sağladığı kolaylıklarla mesaneyi çıkartma, radikal sistektomi ameliyatı güvenle yapılabilmektedir.  

Mesane kanserleri ağırlıkla erkek hastalarda görülmektedir. Bu nedenle idrar kesesi ile birlikte prostat ve meni keselerinin de çıkarılması gerekiyor. Eğer hasta kadın ise, doğurganlık dönemini geçirmişse ve kanser de buna elveriyorsa, kadınlarda da mesane ile birlikte uterus ve overler (yumurtalıklar) çıkartılıyor. Hasta genç ise ve tümörü elverişli ise uterus koruyucu cerrahi ile de ameliyat gerçekleştirilebiliyor.

Açık ameliyat yapıldığı dönemlerde bu tür ameliyatlar, kanamaya neden olabilen veya ameliyat sırasında kan transfüzyonu gerektiren ameliyatlardan biri. Ancak robotik cerrahi burada kanama açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Tabii ki bu ameliyatın bir sonraki aşamasında lenfleri çıkarmak gerekiyor. İdrar kesesinin çevresindeki,  özellikle büyük damarların çevresindeki lenfleri daha yukarı çıkarak temizlemek gerekiyor. Yine deneyimli bir konsol cerrahi ameliyat esnasında bu temizliği gayet iyi ve geniş bir şekilde yapabiliyor. Ameliyat sonrası idrar akışı idrar yoluna bağlanacaksa, bağırsaktan mesane yapmak gerekiyor. Buna uygun değilse, yine robotu kullanarak bağırsaktan bir parça alınıp idrar yolları buna bağlanarak, karında sağ tarafta bir yere idrar yolları bağlanabiliyor. Buna da ileal loop adı veriliyor. 

Mesane kanserlerinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Kanser özellikle mesanenin dışının tutmuşsa veya lenfatik yayılım varsa; ileri evre hastalıklarda hastalar robotik cerrahiye çok uygun değil. Bunun da altının çizilmesi gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat