Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Menopoz belirtileri nelerdir?

44,743
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Menopoz belirtileri nelerdir?

Menopozun en önemli belirtisi âdet kanamasının olmamasıdır. Zaten menopozun tanımı da 1 yıldan daha uzun süre âdet görememektir. Menopuzun diğer belirtileri ise ateş basması, terleme ve sinirlilik gibi klimaktarik olarak tabir edilen şikayetlerdir. 

Bu şikayetler kişiden kişiye değişir, bazı kadınlar bu gibi şikayetleri hiç göstermezler ya da tür şikayetlerden hiç bahsetmezken bazıları en önemli şikayet olarak ateş basmasını terlemeyi ya da sinirliliği dile getirebilir. 

Menopoza girme yaşı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 47'dir. 47 yaşına girmiş herkes menopoza girmiş sayılmaz. Eğer âdet görmüyorsa ve bu şikayetleri taşıyorsa mutlaka bir hekime giderek menopoza girip girmediğini öğrenebilir. Bunun için yapılacak çok basit hormon testleri vardır. Bu testlerin sonucunda kişinin menopoza girip girmediği kesin bir şekilde belli olur. 

Menopozun bu şikayetlerini ortadan kaldırmak için yapılacak tedaviler çok fazla tartışılmıştır. Bunlar içerisinde en tartışılanı, hormonreplasman tedavisi denilen hormon tedavisidir. Çünkü bu tedavinin meme üzerine birtakım olumsuzlukları olabileceği konuşulmuştur ve bununla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak kısaca özetlemek gerekirse, eğer kişinin klimakterik şikayetleri yani, ateş basması, terleme, sinirlilik gibi şikayetleri çok yoğunsa kısa süre bu hormon tedavisini almasında sakınca yoktur. Tabii ki öncesinde mamografi ve memografi ultrasonu gibi meme koruyucu yaklaşımlarla memede herhangi bir sorun olmadığı tespit edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat