Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Menenjit nasıl teşhis edilir?

36,653
kez izlendi
Puan: 3.65 / 5
Detaylı Açıklama

Menenjit nasıl teşhis edilir?

Menenjit, en basit anlatımla beyni saran beyin zarlarının iltihaplanması anlamına gelir. Çok ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalığa, bakteriler, virüsler veya verem mikrobu sebep olabilir.

Menenjit belirtileri arasında en önemlileri ateş, mide bulantısı, kusma ve bilinç bulanıklığıdır. Hastada ense sertliği vardır. Yani, hasta düz bir zeminde yatarken ensesinden tutup, çenesini göğsüne değdirmeye çalıştığımızda hasta bunu yapamazsa, ense sertliği var denir.

Çocuklarda bu belirtiler olduğunda menenjitten şüphelenilir. Tanı koymak için, hastanın belinden, omurlarının arasına bir iğne ile girilerek beyin omurilik sıvısı denilen sıvı alınır. Sonrasında bu sıvı mikroskop altında incelenir ve menenjite sebep olan mikrobun ne olduğu bulunmaya çalışılır. Bu etkenler bakteri, virüs veya verem mikrobundan biri olabilir. Eğer hastalığa sebep olan etken bir virüs ise buna viral menenjit denir.

Viral menenjit nedenleri arasında olan birçok virüs vardır. Bu virüslerden hangisinin menenjite sebep olduğunu göstermek çok zordur. Hangi virüsün menenjite sebep olduğunu gösteren bir test Türkiye'de kullanılmaya başlanmıştır. Bu testin ismi Menenjit Etkenleri Multipleks PCR testidir. Bu, moleküler bir testtir. Şu anda bu hastalığın tanısının konması için kullanılan en ileri yöntemdir. Hastanın belinden alınacak beyin omurilik sıvısının laboratuvara ulaştırılmasından sonra 6 saat içinde virüsün net olarak ismi söylenebilmektedir.

Bu test ile tek bir çalışmayla en çok menenjite yol açan 7 virüsten biri etken olarak saptanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat