Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Menekşenin yapraklarının çürümemesi için nelere dikkat etmeliyiz?

37,931
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Menekşenin yapraklarının çürümemesi için nelere dikkat etmeliyiz?

Afrika menekşelerinin yaprakları çeşitli nedelerle çürüyebilir. Menekşe yapraklarının çürümesini önlemek için alınabilecek bazı önlemler var.

Öncelikle menekşenin saksısı derin olmamalı. Menekşe için bol organik madde içeren toprakla doldurulan yayvan saksılar kullanılmalı. Menekşe köklerinin çok su alması ya da toprağın fazla nemli olması menekşenin yapraklarının zarar görmesine neden olabilir. Menekşenin toprağı gecirgen olmalı. Saksı mutlaka delikli olmalı ve menekşe sulandıktan yaklaşık 1 saat sonra saksı dibinde biriken su dökülmeli. Böylece bitkide kök çürümeleri ve kök kanserleri önlenebilir.

Menekşede kök çürüklüğü olup olmadığı yapraklara bakilarak anlaşılabilir. Yapraklardaki zararma ve beyazlamalar kök çürümesinin belirtisidir.

Afrika menekşesi türlerinde özellikle çiçeklenme döneminde yapraklarına su gelmesi ve ıslak kalması bitkide beyaz bitler gibi zararlıların oluşmasına neden olabilir. Aşırı susuz kalmada menekşenin yapraklarının ve çiçeklerinin hasar görmesine neden olabilir. Düzenli sulama şarttır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat