Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Menekşenin çiçek açması için neler yapabiliriz?

64,898
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Menekşenin çiçek açması için neler yapabiliriz?

Menekşeler türlü renklerde ve formlarda çiçek açar. Menekşelerin çiçek açması için bulundukları ortam çok önemlidir. Menekşe nemli, gölge ve yarı gölge ortamları sever. Menekşe, sevdiği bir ortamda bakılması durumunda her sene belirli aralıklarla çiçek açabilir. Afrika menekşeleri 6 ay kadar çiçekli kalabilir. Hercai menekşeler yılın hemen her döneminde çiçek açar ve çiçekli kalabilirler.

Eğer menekşe çiçek açmıyorsa bu bitkinin toprağındaki vitamin ve minerallerin eksik olmasından kaynaklanır. Bu durumda bitkinin toprağı kontrol edilmeli ve gerek varsa mutlaka torf ile zenginleştirilmiş bir toprakla değiştirilmelidir.

Bitkinin tomurcuklanma döneminde verilecek sıvı bitki besinleri gereken vitamin ve mineral içeriğini karşılayarak bitkinin bol ve sağlıklı çiçek açması sağlanabilir.

Eğer menekşeniz yaşlanmış bir bitkiyse çiçek açmasını sağlamak için yaprak seyreltme yoluna gidebilirsiniz. Bitkinin alt yapraklarından bazılarını koparıp seyreltmek bitkinin yaprakları beslemek için kullanacağı enerjiyi çiçeklenmeye ayırmasına yardımcı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat