Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanserinde ne tür belirtiler görülür?

250,556
kez izlendi
Puan: 4.81 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanserinde ne tür belirtiler görülür?

Meme kanserindeki ana belirti, memede belirli miktarda bir kitlenin ele gelir hale gelmesidir. Bunun dışında görüntüleme yöntemiyle, radyolojik olarak bu kitlenin tespit edilmesi de mümkündür.

Meme kanserinin ileri safhaları olarak bilinen kitlenin ele gelmesi, meme cildinde değişiklikler gözlenmesi, meme cildinin kızararak damarlarının artması, meme ucundan kanlı bir akıntı gelmesi ya da koltuk altında bulunan lenf bezlerinin ele gelmesi gibi belirtiler meme kanserinin belirtileridir. 

Meme kanseri belirtileri ortaya çıkmadan önce de kadınların düzenli aralıklarla meme kanseri kontrollerini yaptırmaları gereklidir. 
Meme kanserinde önemli olan tıpkı diğer hastalıklardaki gibi erken tanı yapabilmektir. Erken tanı hastalığa erken müdahale edilmesini sağlayacak, hastalığın olumsuz sonuçlarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

40 yaşın öncesinde ultrasonografi, 40 yaşın sonrasında ise iki yıllık periodlarla mamografi kontrollerinin yapılması tavsiye edilir. Rutin olarak her kadının adet bitiminden hemen sonra meme bölgesini kontrol etmesi gereklidir. Eğer meme üzerindeki damarlarda büyüme, portakal kabuğu şeklinde içe çöküş ya da meme ucundan hastanın çamaşırına gelen bir kanamanın olup olmadığı kontrol edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat