Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanserinde kimler risk altındadır?

10,219
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanserinde kimler risk altındadır?

Meme kanserinin en büyük riski kadın olmak. Kadın olmak tek başına meme kanseri olmak için risk taşıyor. Meme kanserlerinin %90'ını kişinin kendisinde olan bir genetik defekt, genetik sorun kaynaklı oluyor.

%90'ı kişinin kendi hücrelerinde olan bir bozukluk nedeniyle oluşan meme kanserinde, hücreler bu bozukluk nedeniyle şekillerini değiştirip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlıyor. 

Toplam meme kanserlerinin %10'u, anneden ya da babadan gelen kalıtsal bir genetik defodan kaynaklanıyor. Bu hastaların, bir şart olmasa da birtakım ayrıcalıkları oluyor. 

Kalıtsal nedenlerle meme kanserine yakalanan kişiler,
- Kanserle daha genç yaşta karşılaşabilir ve kanser hızlı ilerleyebilir. 
- Kanser her iki memede görülebilir.
- Mikroskop altında bakıldığında tiplerinde farklılık görülür.

Meme kanserinin çok sık görülen bir hastalık olmasından dolayı ailede  birisinin meme kanseri olması aslında çok doğal. Buna şaşmamak lazım. Bu da kaygı duyulacak, "eyvah bizim ailede meme kanseri var" denecek bir durum değil. 

Babaanneniz meme kanseriydi diyelim. Evet, bu olabilir. Ancak burada asıl önemsenmesi gereken durum şu:

Meme kanseri ailede birden çok kişide varsa, özellikle genç yaşta ve iki taraflıysa ya da erkek meme kanseri söz konusu ise bu kalıtsal durum uzmanlar tarafından önemli bulunuyor.  Yani kişi artık burada sadece kadın olarak görülmez; kadın ya da erkek olarak nitelendirilir. 

Meme kanserinde özel risk grupları
Kadının ve erkeğin 
- 1. derece v e 2. derece aile yakınları arasında birden çok meme kanseri varsa
- Meme kanseri erken yaşta görüldüyse
- Kanser iki taraflıysa (her iki memede görüldüyse)
- Erkekte meme kanseri olduysa

Bu kişiler meme kanseri için ayrı bir risk grubu olarak görülür ve bu kişilerde genetik bir defekt olup olmadığına, hücre mutasyonlarına bakmak gerekir. Çünkü meme kanserinde özel risk grubunda olan kişiler ve aileler daha erken yaştan itibaren, daha sık, daha yakından ve farklı teknikler kullanılarak izlenir. 

Algoritmalara bakarak yüksek riski olduğun bildiğimiz kadın ve erkeklerde genetik yapılarında meme kanserine neden olabilecek bir mutasyon olup olmadığına bakılabilir. Böyle bir mutasyon bulursak ya da aile öyküsü çok güçlü bir şekilde riskli ise, birkaç yöntem var meme kanseri riskini azaltmak için. 

Meme kanserine karşı yüksek risk grubunda yer alan kişiler için önleyici tedaviler

1. Meme kanserinde yüksek risk grubundaki kişilerde, özellikle bazı hormon manipülasyonları ile hormona duyarlı meme kanserinin gelişmesi önlenebilir, olasılık azaltılabilir. 

2. Meme kanserinde yüksek risk grubundaki kişilerde ilaç tedavisi dışında meme dokusunu tamamen yok ederek kansere karşı önleyici tedavi yapılabilir. Örnek vermek gerekirse, Angelina Jolie efekti, dünyada daha yaygın kitleler tarafından konunun anlaşılmasını sağladı. 

Angelina Jolie Efekt nedir?

Angelina Jolie'nin ailesinde yoğun meme kanseri bulunuyordu. Yapılan genetik analizler bilinen BRCA mutasyonunu göstermiştir. BRCA gen mutasyonları ile ilişkilidir. Yapılan testler sonucunda kendisinin 50-55 yaşlarına geldiğinde %50 olasılıkla meme kanseri olacağı ortaya konmuştur. Çünkü tıp, şu an oranları verebilir düzeyde gelişmiş durumda. Angelina Jolie veya bir başka kişi için %50 kanser olma olasılığı çok yüksek bir olasılıktır. Burada uygulanacak yöntem meme dokusunu tamamen çıkarıp meme derisini koruyup içeriye protez ve kendi dokularından rekostrüksiyon yapmaktır. Kişinin memesiz kalmadan meme dokusunu yok etmektir. 

Biz de bu yöntemi sıklıkla kullanıyoruz, meme kanseri olma olasılığı yüksek olan kişiler için. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat