Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanseri nedir?

12,429
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri bir hastalıktır. Kanser hastalığı dediğimiz hastalıklardan bir tanesi. 200'ün üzerinde kanser türü bulunuyor ve her bir kanser türü kendine özgü davranışlar geliştiriyor. Akciğer kanseri farklı, kolon kanseri farklı, beyin kanseri farklı; meme kanseri de bunlardan biri.

Kanser hastalıklarının birtakım ortak özellikleri var. Bunun için onlara ortak bir ad, kanser adı veriyoruz. 

Kanserlerin ortak özellikleri
1. İlgili yerde çoğalan hücreler tarafından bir kitle oluşuyor. Hücreler çoğalırken, vücudumuzdaki diğer hücrelerden bağımsız olarak kanserli hücrelerde çoğalma kontrolsüz şekilde gerçekleşir. İhtiyaç yokken, hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ile ilgili organdaki ur gittikçe büyüyor.
2. Orada çoğalan hücreler ilgili organdan kopup başka yerlere gidebiliyorlar kan yoluyla veya lenf akımı ile. Kontrolsüz bir şekilde çoğalan hücrelerin oradan kopup kan veya lenf akımı aracılığıyla başka bölgelere sıçramasına metastaz adı veriliyor. Bu sıçrama karaciğere, akciğere, kemiklere, beyne gidebiliyor.
3. Büyüyen tümör orijinal dokuyu, büyüdüğü organın kendisini yansıtmıyor; kaotik birtakım hücreler ile organ yapısını bozuyor. 

Memede olan bu tümörlere meme kanseri adı veriyoruz. 

Meme kanserinin önemsememizin nedeni, kadında görülen en sık kanser türü olması. Meme kanseri kadınlarda görülen toplam kanser türlerinin %30'unu oluşturduğu için dikkate alınması gereken bir kanser türüdür. 

Meme kanserinin bir diğer önemli özelliği ise tanı konması çok kolay bir kanser türü. Meme kanseri hem düzenli muayene hem de mamografi, ultrasonografi gibi tarama teknikleri ile tanı konması çok basit olan kanser türlerinden bir tanesi. 

Meme kanserine erken evrede tanı konduğunda, tümörün çok büyümediği aşamalarda, tümör vücudun diğer organlarına sıçramadan tanı konabilirse, tedavisi çok kolay bir kanser türü. Meme kanseri atlanıp ileri evrelere gidildiğinde tedavisi daha zorlaşıyor. 

Sonuç olarak meme kanserlerinin hepsinin tedavisi çok başarılı ve yaşam oranları çok yüksek. Bu nedenle kanserden korkmadan gereklerini yerine getirmek gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat