Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

11,502
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin en sık belirtisi, memede bir kitle olması. Büyüyen hücrelerin oluşturduğu tümörün dışarıdan fark edilmesi. Bu kimi zaman ele gelir, kimi zaman ise el gelmez; özellikle erken evrelerde ele gelmeyebilir. 

Meme kanseri konusunda çalışan doktorların arzu ettiği ise meme kanserine dair daha hiçbir belirti yokken, bir tümör ele gelmezken, fark edilir bir belirti yokkken tanı konması. Bu da ancak mamografi, ultrasonografi gibi tarama yöntemlerinin düzenli olarak yapılması ile mümkündür. 

Meme kanserine erken tanı konabilmesi için 40 yaşından büyük kadınların yıllık olarak meme ultrasonu ve mamografi çektirmesi gerekir. 

Tümör dışındaki biraz daha az sıklıkla görülen belirtiler
- Meme başında kanlı akıntı
- Meme başında daha önce olmayan simetri problemleri, meme başının içe çekilmesi, çökmesi veya şekil bozukluğu
- Meme derisinde yara veya kızarıklık 
- Meme derisinin portakal kabuğu şeklinde ödemlenmesi
- Koltuk altındaki lenf bezlerinin büyümesi sonucu koltuk altında kitle oluşması

Memede kitle ve büyümeyi kadının kendisinin fark etmesini önceki dönemlerde çok önemsiyor ve bu nedenle kadınları düzenli olarak elle meme muayenesi konusunda bilinçlendirmeye çalışıyorduk. Birkaç yıldır bundan vazgeçtik. Yalnız biz, Türkiye değil; tüm dünya vazgeçti. Çünkü işe yaramıyor. Yapmak isteyen, kendini muayene etmek isteyen bir kadına bunu memnuniyetle öğretiyoruz, gösteriyoruz nasıl yapılacağını. Ancak lütfen kimse kendini muayene edemiyor, kontrol edemiyor diye üzmesin. Hatta bunun için zorlamasın. Çünkü yanlış yere, tümör olmayan, kanser olmayan her şey fark edilip koşa koşa doktora gelinebiliyor, uykusuz geceler geçiriliyor. Ancak bir yandan da kocaman bir tümör öbür tarafta hiç fark edilmeden büyüyebiliyor. 

Meme kanserinin erken tanısı ve tedavisi için tarama yöntemleri ile düzenli kontrollerin aksatılmaması gerekir. Ancak tabii ki memedeki herhangi bir farklılığa, bir şişliğe, sertliğe, akıntıya karşı duyarlı olunmalıdır.

Yıllık kontrollerin yanı sıra memede herhangi bir şişlik, sertlik veya akıntı görülürse de mutlaka hekime başvurmak gerekir.  

Memede kitlelerle ilgili sık karşılaştığımız yorumlardan bazıları, "ama bendeki kitle ağrıyordu" veya "ama benim mememdeki kitle ağrımıyordu" yahut "elime bir kitle geliyor ancak bizim ailede hiç meme kanseri yok" şeklinde oluyor. Ancak bunların hiçbirinin önemi yok. Memede kansere bağlı olarak oluşmuş kitle, klasik olarak ağrısız olsa da bazı kişilerde ağrılı da görülebilir. Bu bizim için farklılaştırıcı bir özellik değil. 

Diğer konu ise meme kanserinin genetik olup olmaması üzerine. Meme kanserlerinin çoğu, aileden bağımsız kişinin kendisinde olan bir hastalık. Bunun için meme kanserinin aile ile de ilişkilendirilmemesi gerekiyor. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat