Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meme iltihabı nedir?

22,625
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Meme iltihabı nedir?

Meme dokusunda oluşan enfeksiyonlar ve iltihaplanmalara meme iltihabı denir. Buna mastit de denir. Mastit çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu daha çok süt kanallarında oluşan bir iltihaptır. Bu iltihap daha sonra süt bezelerine doğru da ilerleyebilir. 


Meme iltihabı en çok süt emzirme döneminde görürüz. Süt emzirme dönemi dışında da görülür. Burada da en önemli neden süt kanallarındaki bozukluklardır. Süt emzirme döneminde de en çok annelerin bebeklerini iyi bir şekilde emzirmemeleri ve sütün meme içinde birikmesi ile oluşur. 

Meme başındaki çatlaklardan mikropların vücuda girmesi ile sütün iltihaplanması sonucu oluşabilir. Mastit başta bir kaç süt kanalını ilgilendirirken iyi tedavi edilmediği takdirde tüm memeye yayılabilir. Tüm memeyi kapsayan bir iltihap tablosu ortaya çıkabilir. Sorun erken teşhisle engellenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat