Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mekke'nin İslam için önemi nedir?

20,040
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mekke'nin İslam için önemi nedir?

Mekke sadece İslam için değil, insanlık tarihi için de son derece önemli bir yere sahiptir. Çünkü Hz. Adem, yeryüzüne indiğinde ilk Mekke'ye ayak basmıştır. Ayrıca Hz. Adem ile Hz. Havva ilk kez Mekke'de karşılaşmış ya da biraraya gelmiştir. Biraraya geldikleri yer de Arafat'tır.

Arafat, biraraya gelme, bilme tanıma anlamına gelir. Hz. Adem ile Hz. Havva biraraya geldikten sonra dünya üzerindeki ilk ev olan Kâbe'yi inşa etmiştir. Bu açıdan Mekke insanlık tarihinin başladığı yerdir.

Sonraki uzun dönemlerde Mekke yerleşim olmayan bir yer haline gelmiştir. Ta ki Hz. İbrahim'e kadar. Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail ve eşi Hacer'i tehlikelerden uzak tutmak için Mekke'ye götürmüştür. Bu olaydan sonra Hz. İbrahim ve Hz. İsmail, Hz. Adem'in inşa ettiği temel üzerine Kabe'yi yeniden inşa etmiştir. Bundan sonra Mekke'de yaşam günümüze kadar gelmiştir.

Hz. Muhammed de Mekkelidir. Hz. Muhammed'in doğduğu ev Kabe'ye sadece 300-350 metre uzaklıktadır. Dolayısıyla şöyle söylenebilir, ilk insan da Mekkelidir, insanlığın zirve noktası olan, Allah'ın en iyi insan mertebesine ulaştırdığı en iyi insan da (Hz. Muhammed) Mekkelidir.

Hz. Muhammed'in ilk vahyi aldığı Hira Mağarası ve mağaranın bulunduğu Nur Dağı da Mekke'dedir.

Kuran insanlığa ilk kez Mekke'de inmeye başlamıştır. Mekke yakınlarında Hz. Muhammed'in hatırası ile dolu birçok yer vardır. Ancak birçok önemli mekan yapılaşma ve zamanın etkileri nedeniyle günümüze kadar ulaşamamıştır. Öte yandan Kabe ve çevresindeki harem sınırlarında yer alan yapılar yani Hacer-ül Esved, Hira Mağarası, Sevr Mağarası gibi yerler günümüze kadar gelmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat