Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nasıl yazdı?

14,157
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nasıl yazdı?

İstiklal Marşı, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlanmıştır. Saldırgan düşmana karşı Anadolu'da tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve heyecanını canlı tutacak bir mars hazırlanması düşüncesi Genel Kurmay Başkanı İsmet İnönü'den geldi. 

İsmet İnönü, böyle bir marşın Fransız ordusunda da mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığı'na iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Bir kurulca, yarışmaya gönderilen şiirler titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiç biri beğenilmedi. Hamdullah Suphi, Mehmet Akif Ersoy'un meclisteki sıra arkadaşı, Balıkesir Milletvekili Hasan Basri'nin yardımını istedi.
 
Hasan Basri'nin anlatımıyla olay şöyle gelişti: "Akif Bey'in yanında olduğu bir zaman, eline bir kağıt parçası alarak, onun dikkatini çekecek tarzda yazmaya başladım. Ne yazıyorsun, diye sordu. "Yahu sen ne adamsın, seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? İçinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun." dedi.

Hasan Bey cevap olarak, "Yarışma kaldırıldı. Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de herhangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi." demiştir. Mehmet Akif Ersoy da "O halde yazalım" cevabını vermiştir. Yazılmaya başlanan şiir 48 saatte bitirilerek imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçici kuruluna teslim edilmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat