Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Matematikte bölme kuralları nelerdir?

11,423
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Matematikte bölme kuralları nelerdir?

Bölme işlemi yapabilmek için öncelikle çarpım tablosunu ezbere bilmek gerekir. Bir diğer önemli konu ise kuralları anlayabilmek, matematikte işlem yapabilmek için isimleri de bilmemiz gerekir. 

1. kural: Bölünen=BölenxBölüm+Kalan ilişkisi

Basit bir örnek vermek gerekirse, 19'ü 4'e böldüğümüzde, öncelikle çarpım tablosuna göre 19'a en yakın sayıyı bulmamız gerekir. 4 kere 4 16, 4 kere 5 20 olduğuna göre, bizim bu işlemde bölünenden büyük olan sayıyı dışarıda tutmalıyız. Buna göre 4 kere 4=16 üzerinden ilerlememiz gerekir. İşleme devam edelim, 19'un içinde 4, 4 kere. 4x4=16. 16'ya ulaştıktan sonra, 19'dan 16'yı çıkardığımızda kalan 3 ise, bu bölme işleminin kalanı 3, bölümü 4'tür. Formüle etmemiz gerekirse: 19=4x4+3 çıkar. 

2. kural: Kalan<Bölen ilişkisi 

Buna göre, bir bölme işlemi bittiği zaman, her zaman kalan sayısı bölen sayısından küçük olmalıdır. Kalan, bölenden küçükse bu bölme işlemi bitmiştir ve doğru bir işlemdir.

Kalan, bir önceki basit örneğimizden yola çıkarsak, 19/4=4, kalan 3'tü ve bölenden küçüktü. Bölen ile aynı yani eşit ise bölme işlemi bitmemiş demektir. Bir kere daha ekleme yaptığımızda bu durumda kalansız, yani tam bölme işlemi olurdu ve kalan 0 çıkardı. Çünkü bölen ile bölüm eşitse, kalan her zaman 0 olur. Ki burada da kalan yine bölenden küçüktür. Çünkü 0 küçüktür 4'ten (0<4) - Kalansız bölme örneği: 20/4:5 (kalan 0)

Bölme işleminde kalan bölenden her zaman küçük olmalıdır. Buna göre Kalan<Bölen

3. kural: Kalan bölümden küçük ise bölen ile bölüm yer değiştirirse kalan değişmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat